Rusia pretendon se po përgatiten provokime të reja në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë deklaroi të hënën se po përgatiten provokime të reja në rajonin Sumy të Ukrainës, që synojnë të njollosin Forcat e Armatosura Ruse, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një konferencë për media në Moskë, Mikhail Mizintsev, kreu i Qendrës së Menaxhimit të Mbrojtjes Kombëtare të Rusisë, tha se trupat e ukrainasve po tërhiqen zvarrë në bodrumin e një prej ndërtesave të banimit në fshatin Nizhnyaya Syrovatka, të cilat do të paraqiten si “viktima të ushtrisë ruse”.

Sipas Mizintsev, xhirimet janë duke u drejtuar nga instruktorët britanikë që punojnë në Ukrainë.

“Skenari i ‘regjisorëve’ britanikë sugjeron se njësitë e ushtrisë ruse vranë civilë dhe u tallën me ta gjatë tërheqjes. Ky falsifikim do të promovohet nga mediat perëndimore në të ardhmen shumë të afërt. Qëllimi i tij është të përshkallëzojë më tej rusofobinë kundër sfondit të krizës ekonomike që po zhvillohet me shpejtësi në Evropë”, tha ai.

Mizintsev vuri në dukje se ushtarakët rusë u larguan nga vendbanimi më 20 mars dhe nëse diçka si ajo që po planifikohet nga inteligjenca ukrainase do të ndodhte, ajo do të bëhej shpejt publike.

“Ju lutemi vini re se trupat ruse u tërhoqën nga ky vendbanim tre javë më parë, më 20 mars. Ngjarje të tilla, nëse do të ndodhnin vërtet, nuk mund të mos bëheshin publike gjatë një periudhe kaq të gjatë. Për më tepër, regjimi i Kievit po kërkon ndonjë arsye për të akuzuar Rusinë për gjenocid të ukrainasve”, tha ai.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button