Zelensky: Agresioni rus nuk kufizohet vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Rusia po synon të gjithë Evropën me agresionin e saj dhe se ndalimi i pushtimit të Ukrainës është thelbësor për sigurinë e të gjitha demokracive, transmeton REL.

Në fjalimin e tij në orët e vona të së shtunës (9 prill), Zelensky tha se agresioni rus “nuk kishte për qëllim të kufizohej vetëm në Ukrainë” dhe “i gjithë projekti evropian është një shënjestër për Rusinë”.

“Kjo është arsyeja pse nuk është vetëm detyrë morale e të gjitha demokracive, të gjitha forcave të Evropës, të mbështesin dëshirën e Ukrainës për paqe,” tha ai. “Kjo është, në fakt, një strategji mbrojtjeje për çdo shtet të qytetëruar.”

Fjalimi i tij erdhi derisa civilët vazhduan të largoheshin nga pjesët lindore të vendit përpara një sulmi të pritshëm dhe zjarrfikësit kërkuan për të mbijetuar në një qytet verior që nuk ishte më i pushtuar nga forcat ruse.

Disa liderë evropianë kanë bërë përpjekje për të treguar solidaritet me Ukrainën, të cilën Rusia nisi ta sulmonte më 24 shkurt.

Zelensky falënderoi liderët e Britanisë dhe Austrisë për vizitat e tyre të shtunën në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës, dhe premtimet për mbështetje të mëtejshme.

Ai falënderoi gjithashtu presidentin e Komisionit Evropian dhe kryeministrin e Kanadasë për një ngjarje globale për mbledhjen e fondeve që solli më shumë se 10 miliardë euro për ukrainasit që kanë ikur nga shtëpitë e tyre.

Zelensky përsëriti thirrjen e tij për një embargo të plotë ndaj naftës dhe gazit rus, të cilat ai i quajti burimet e “vetëbesimit dhe mosndëshkimit të Rusisë”.

“Liria nuk ka kohë për të pritur”, tha Zelensky. “Kur tirania fillon agresionin e saj kundër gjithçkaje që ruan paqen në Evropë, duhet të ndërmerren veprime menjëherë.”

Më shumë se gjashtë javë pas fillimit të pushtimit, Rusia ka tërhequr trupat e saj nga pjesa veriore e vendit, rreth Kievit, dhe është fokusuar në rajonet e Luhansk dhe Donjeck në lindje të njohura si Donbas.

Imazhet satelitore të publikuara rishtazi të Maxar Technologies të mbledhura të premten treguan një kolonë 8 milje (13 kilometra) me automjete ushtarake që u drejtuan në jug drejt rajonit të Donbasit përmes qytetit ukrainas Velykyi Burluk.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button