Guvernatori i Luhanskut: Forcat ruse po rigrupohen në jug dhe lindje të vendit

Më shumë njerëz duhet të evakuohen nga rajoni i Luhanskut në Ukrainën lindore pasi bombardimet janë shtuar ditët e fundit dhe më shumë forca ruse kanë mbërritur, tha të shtunën guvernatori i Luhanskut, Serhiy Gaidai, transmeton REL.

Ai tha se rreth 30 për qind e banorëve mbeten ende në qytete dhe fshatra në të gjithë rajonin dhe u është kërkuar të evakuohen.

“Ata (Rusia) po grumbullojnë forca për një ofensivë dhe ne shohim se numri i granatimeve është rritur,” tha Gaidai për televizionin publik.

Ukraina ka paralajmëruar gjithnjë e më shumë se Rusia planifikon sulme të intensifikuara në lindje dhe jug të vendit, pasi tërhoqi trupat e saj nga zonat në veri të kryeqytetit, Kiev.

Shtetet e Bashkuara thanë këtë javë se Moska ka të ngjarë të vendosë dhjetëra mijëra ushtarë në Ukrainën lindore.

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk tha se janë rënë dakord për 10 korridore humanitare për evakuimin e njerëzve në të gjithë vendin, duke përfshirë edhe largimin e njerëzve nga porti jugor i rrethuar i Mariupolit me transport privat.

Mariupol, me vendndodhjen e tij strategjike në bregun e detit Azov, është goditur nga sulmet ruse që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Përpjekjet e shumta për të rënë dakord për kalimin e sigurt të autobusëve për të marrë furnizimet në Mariupol dhe për të nxjerrë civilët kanë dështuar, ku secila palë fajëson tjetrën.

Ministria ruse e mbrojtjes tha të shtunën se transportoi më shumë se 80 banorë nga distrikti i bregut të majtë të Mariupol të premten, njoftoi agjencia ruse e lajmeve RIA.

“Të gjithë njerëzit u dërguan në vende të sigurta,” citoi RIA një deklaratë nga ministria.

Moska ka mohuar se ka shënjestruar civilët në atë që ajo e quan një “operacion special ushtarak” që synon çmilitarizimin dhe “denazifikimin” e fqinjit të saj. Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë e quajnë këtë një pretekst të pabazë për luftë.

 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button