Zyrtarët ukrainas: Rusia ka sulmuar një shkollë që strehonte 400 persona

Këshilli i qytetit të Mariupolit tha se forcat ruse kanë bombarduar një shkollë ku 400 persona po strehoheshin, transmeton REL.

Sulmi u tha se ka ndodhur të shtunën.

Në një postim në Telegram, këshilli i qytetit tha se ndërtesa e shkollës është shkatërruar dhe se banorët janë nën rrënoja. Sipas zyrtarëve, gra, fëmijë dhe të moshuar kanë qenë duke u strehuar në këtë shkollë.

Ende nuk ka njoftime për viktimat e mundshme nga ky sulm.

Për shkak të vështirësive në komunikim me qytetin e rrethuar të Mariupolit, ky lajm nuk ka mundur të konfirmohet në mënyrë të pavarur.

Besohet se në Mariupol janë të bllokuar mbi 300,000 persona. Ky qytet ka qenë nën sulme të vazhdueshme të forcave ruse, që kanë shkaktuar dëme të mëdha.

Rusia është fajësuar për sulme ndaj materniteteve, spitaleve, teatrove dhe objekteve civile. Por, Rusia vazhdimisht ka mohuar se shënjestron caqe civile.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha të dielën se rrethimi i Mariupolit përfshin krime lufte të kryera nga forcat ruse.

Rusia nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, por hasi në rezistencë të ashpër nga forcat ukrainase.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button