Australia dhe Japonia prezantuan sanksionet e reja ndaj Moskës

Australia dhe Japonia kanë shtuar sanksionet ndaj Moskës. Kanberra ka shtuar miliarderët rusë, Oleg Deripaska dhe Viktor Vekselberg, si dhe 11 banka dhe subjekte qeveritare në listën e saj të sanksioneve, transmeton REL.

“Me përfshirjen e Bankës Qendrore të Rusisë, Australia tani ka shënjestruar të gjitha subjektet e mundshme të Qeverisë ruse, të cilat janë përgjegjëse për menaxhimin e borxhit sovran të Rusisë”, ka thënë ministrja e Jashtme kanadeze, Marise Payne përmes një deklarate.

Ndërkohë Tokio ka sanksionuar 15 rusë tjerë dhe nëntë organizata, duke përfshirë kompaninë shtetërore të eksportimit të armëve, Rosoboronexport.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button