Lideri i grupit Boko Haram është i vdekur, thonë rivalët

Lideri i grupit militant në Nigeri, Boko Haram, Abubakar Shekau, ka vrarë veten, kanë thënë rivalët militantë në një audio-incizim.

Në materialin e siguruar nga agjencitë e lajmeve, Shteti Islamik Provinca e Afrikës Veiore (Iswap) ka thënë se Shekau ka vdekur pasi ai ka vendosur lëndë shpërthyese në trupin e tij, transmeton REL.

Sipas grupit, ngjarja ka ndodhur pas përleshjes mes militantëve të të dyja formacioneve.

Shekau është raportuar i vdekur muajin e kaluar, si dhe i vrarë tash e një kohë.

As Boko Haram, as Qeveria e Nigerisë nuk kanë konfirmuar vdekjen e tij.

Analistët thonë se nëse konfirmohet vdekeja e Sheakut, është e paqartë nëse do të shënonte fundin e Boko Haramit.

Disa parashikojnë se vdekja e Shekaut mund të rezultojë me dhënie fund të rivalitetit të dhunshëm mes grupeve Boko Haram dhe Shtetit Islamik Provinca e Afrikës Veriore, mirëpo të tjerë thonë se militantët e Boko Haramit do t’iu qëndrojnë besnikë ideve të tyre.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button