Djathi që ju konsumoni çdo ditë ndikon në lëkurën tuaj

Kur trajtimet konvencionale nuk po funksionojnë, është koha të konsideroni jo vetëm eliksirët magjik që po vendosni në fytyrën tuaj, por edhe ato që konsumoni çdo ditë në regjimin tuaj ushqimor. Disa këshilla të vlefshme nga Jeanette Jacknin, një dermatologe me qendër në San Diego i afrohet më shumë konceptit dhe stilit tuaj të jetës, shkruan Class.

.

Shikoni më mirë ushqimet tuaja

Na vjen keq t’ju themi, por gjithçka që keni dëgjuar në lidhje me heqjen e qumështit dhe ëmbëlsirave për një lëkurë më të mirë dhe më të pastër është e ligjshme. Për të pasur një lëkurë sa më të bukur dhe të shëndetshme ju duhet të shmangni ushqimin e skuqur, sodën, alkoolin, të cilat ndikojnë direkt në gjendjen e këtij organi. “Një dietë mesdhetare ose e bazuar në perime të freskëta dhe peshq si salmoni, është ideale”, thotë dermatologia. “Disa studime tregojnë se dietat me ngarkesë të ulët glicemike përmirësojnë aknet”.

.

Praktikoni më shumë veprimtari fizike

Nuk ka asnjë metodë të përshtatshme për të qetësuar dhe ulur stresin, kështu që Dr. Jacknin punon me pacientët e saj për të parë direkt se çfarë e ndikon gjendjen e lëkurës së tyre. Pse të mos bëni një klasë joge? Një ecje në natyrë? Një stërvitje e rregullt në palestër ose një konsultë me një profesionist të shëndetit mendor?

Integrojini të gjithë faktorët dhe rezultati do të jetë fantastik!

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button