Tërmet i fuqishëm në Meksikë

Tërmeti, ishte ndjerë edhe në kryeqytetin e Meksikos, ku janë dridhur ndërtesat, kurse të punësuarit panikshëm iknin në rrugë, lajmëruan agjencia Rojters.

Kryetari I Meksiko Cityt, Marselo Ebrard në profilin e tij në Tëiter, shkruajti që nuk ka shenja që tregojnë ndonjë dëm më të madh material, dhe së shërbimet e shpejta, duke i kyqur edhe metron, në fakt aeroportin ndërkombëtar, funksionojnë normalisht.

Instituti Amerikan për gjeofizikë raportoi që epiqendra e tërmetit, lartësia e të cilit ishte 6,5 ballë sipas shkallës së Richterit, ishte në shtetin perëndimor Miqoakan, 384 kilometra në jugperëndim nga Meksiko City.

Qendra për paralajmërim nga Cunami në Oqeanin Paqësor nuk dha paralajmërim për rrezik nga Cunami.

Kjo ishte tërmeti i tret më i fuqishmi ku për më pak se një muaj e kishte tronditur Meksikon./makfax

Lajme të ngjashme

Back to top button