Të gjitha ngjarjet që shënuan Maqedoninë në vitin 2013

Portalb ju prezanton të gjitha ngjarjet më të rëndësishme në Maqedoni gjatë vitit 2013, të radhitura kronologjikisht.

JANAR

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

2 Janar

Viti filloi me protesta të opozitares maqedonase LSDM për rrëzim të Qeverisë pas ngjarjeve të 24 dhjetorit ku me dhunë u nxorën jashtë Parlamentit deputetët e kësaj partie që më pas të votohet buxheti i vitit 2013. LSDM paralajmëroi bojkot të zgjedhjeve lokale.

http://bit.ly/19zDUfW

2 Janar

Shoqata e gazetarëve si pasojë e ngjarjeve të 24 dhjetorit ku me dhunë nga salla u nxorën edhe gazetarët bllokoi bisedimet me Qeverinë

http://bit.ly/1cFENSY

5 Janar

Filloi procesi i gjykimit për rastin Monstra. Haki Aziri pranon se ka dhënë deklaratë nën presion.

http://bit.ly/JHWg1P

11 janar

11 janar, Veljanovski cakton 24 marsin datë për zgjedhjet loklae

http://bit.ly/1alMYj7

15 Janar

Digjet “Posta e Maqedonisë”

http://bit.ly/19YV1G2

21 Janar

Radikalizohen protestat e opozitës

http://bit.ly/19EOqNx

22 Janar

Vdiq ish rektori i USHT-së Agron Reka

http://bit.ly/JHX2fa

23 Janar

Fule vjen fshehurazi në Shkup për ti pajtuar VMRO dhe LSDM

http://bit.ly/1fYKHhG

30 Janar

Maqedonia në rënie të lirë për nga liria e mediumeve, e fundit në rajon

http://bit.ly/1bzgDEV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SHKURT

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

 

Shqiptari që dogji flamurin maqedonas, filloi burgun

http://bit.ly/JscDA4

5 shkurt

Vazhdojnë protestat e opozitës

http://bit.ly/19Z0nB1

6 shkurt

Gripi mban peng Maqedoninë, ja simptomat e gripit të derrave

 

http://bit.ly/1ckEHLS

10 shkurt

Zjarri kaplon Bit Pazarin

http://bit.ly/1isn1q7

11 shkurt

Vdiq rektori i parw i USHT-së, Fadil Sulejmani

 

http://bit.ly/1ckF2ON

13 shkurt

Nuk pranohet iniciativa e AMAN për rrymë më të lirë

 

http://bit.ly/1eoH8jV

14 shkurt

Thellohet kriza politike në Maqedoni, reagojnë ndërkombëtarët

http://bit.ly/1ckFBYL

14 shkurt

Inspektorati anulon vendimin për Haradinajn si Qytetar nderi në Tetovë

http://bit.ly/19EXUs0

17 shkurt

LSDM përjashon Jakimovskin nga partia

http://bit.ly/19FYJUF

22 shkurt

Dënim me burg të përjetshëm për policin Trifunovski i cili vrau dy të ri shqiptar

http://bit.ly/1hSSMpz

28 shkurt

Rrihen përsëri nxënësit shqiptarë në Shkup

http://bit.ly/JI2ej3

 

MARS

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

1 mars

Huliganë maqedonas rrahin fëmijë shqiptar

http://bit.ly/1bzl6HM

1 mars

LSDM pranon të jetë pjesë e zgjedhjeve lokale, zgjidhet kriza politike në vend

http://bit.ly/1ckHCUU

2 mars

Protesta të shqiptarëve kundër dhunës ndaj tyre

http://bit.ly/1ckHCUU

3 mars

Nisi fushata parazgjedhore

http://bit.ly/1kYZKfb

3 mars

Arrestohen Alil Demiri dhe Afrim Ismailoviq, të dyshuarit për vrasjen e pesfishtë

http://bit.ly/19zMw68

4 mars

Aksidentohet Ruhi Bakiu, dyshon për aksident të inskenuar

http://bit.ly/1eoJdMC

4 mars

Një vajzë shqiptare prehet me thikë nga persona të maskuar në Shkup

http://bit.ly/1eoJgIr

8 mars

Edhe një protestë e shqiptarëve

http://bit.ly/1hd79HF

11 mars

Partitë betohen për zgjedhje të lira dhe demokratike

http://bit.ly/1ispyk8

14 mars

Gruevski del ashpër kundër Fatmir Deharit

http://bit.ly/1kZ065q

20 mars

LSDM publikon video për skandalin me votuesit e sjellë nga Shqipëria

http://bit.ly/Jsm8iD

24 mars

Mbyllen votimet për rrethin e parë, VMRO dhe BDI me më shumë komuna të fituara

http://bit.ly/19zMPhw

27 mars

Humbi jetën Nikolla Mlladenov, pronari i gazetës ‘Fokus’

http://bit.ly/1lxESci

 

PRILL

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

4 prill

BDI mbështet Ziadin Selën në rrethin e dytë të votimit në Strugë

http://bit.ly/19HgWhk

7 prill

VMRO dhe BDI shpallin fitoret në shumicën e komunave edhe në rrethin e dytë, ja sa vota morën kandidatët

http://bit.ly/KjfD1M

7 prill

Skandal me votuesit e Pustecit

http://bit.ly/1hd8oGI

8 prill

OSBE/ODIHR: Rrethi i dytë zgjedhor me frikësime dhe parregullsi, mediet e partizuara

http://bit.ly/1dS2e9C

8 prill

Vazhdojnë bisedimet për emrin, Nimetz takon palën greke dhe maqedonase

http://bit.ly/1lxGPFH

9 prill

Komisari Stefan Fule viziton Shkupin, pritet me protesta

http://bit.ly/1cFWVvV

10 prill

Pushteti absolut, çfarë pritet nga BDI dhe VMRO?

http://bit.ly/1cV8GjQ

11 prill

Krimineli i luftës, Johan Tarçullovski pritet me nderime shtetërore në Maqedoni

http://bit.ly/1bzn3nK

12 prill

Incidente ndëretnike në Shkup

http://bit.ly/1gkxm48

16 prill

Komisioni Evropian e publikoi raportin pranveror për Maqedoninë

http://bit.ly/1d7aSQ3

16 prill

Baronesha Ashton vizitoi Shkupin

http://bit.ly/19zOaEQ

21 prill

Andrej Zhernovski fiton Komunën Qendër

http://bit.ly/1cV9w01

21 prill

Sela kryetar i ri i Strugës

http://bit.ly/1eTPQLv

22 prill

Deputeti i RDK-së, Izet Zeqiri jep dorëheqje

http://bit.ly/KjgP5d

25 prill

Cërvenkovski dorëhiqet nga pozita e liderit të LSDM-së

http://bit.ly/JspB0t

27 prill

Bëhen publike tendencat e Qeverisë për hartimin e ligjit të mediave

http://bit.ly/1cV9Pb0

 

MAJ

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

1 maj

Konstatohet gjendje katastrofale me lirinë e mediave në Maqedoni

http://bit.ly/1am03Zw

3 maj

Errësim në shenjë proteste kundër Ligjit të ri për media, Portalb bashkëngjitet!

http://bit.ly/1l0MK8U

6 maj

U shënua Dita e dëshmorëve, por statusi i familjeve të tyre asesi të zgjidhet

http://bit.ly/1dTjr2y

6 maj

BDI nis ofanzivën diplomatike

http://bit.ly/1epWbtr

7 maj

Dënohet vrasësit e Muhamedali Jasharit

http://bit.ly/KkgMGr

8 maj

Aksion i madh policor “Dirigjenti 2”

http://bit.ly/KkgQFX

9 maj

Dita e Europës, protesta para selisë së BE-së në Shkup ‘Vdekje fashizmit, liri të shprehjes’

http://bit.ly/1anHpjY

11 maj

Ndërmjetësi Nimic vjen në Shkup, takon kreun shtetëror

http://bit.ly/1doT5r8

14 maj

Dënohet me 5 vjet burg, Ljube Boshkovski

http://bit.ly/1itwMnW

15 maj

Mbyllen McDonalds në Maqedoni

http://bit.ly/1cm4hA5

23 maj

Fyerjet etnike ndërpresin finalen e Kupës së Maqedonisë!!

http://bit.ly/Kkirvt

24 maj

Demolohet Muzeu i Alfabetit në Manastir!

http://bit.ly/19HgWhk

27 maj

Nuk u ftua Jahjaga, Nishani nuk merr pjesë në Samitin e Ohrit

http://bit.ly/1bAdapR

27 maj

Mbahet testimi ekstern, evidentohen gabime dhe probleme

http://bit.ly/1gmhH4o

29 maj

Anulohet Samiti i Ohrit

http://bit.ly/1epZjWv

31 maj

Arrestohet gazetari Kezharovski, protesta për lirimin e tij

http://bit.ly/1hf9wtv

 

QERSHOR

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

1 qershor

Filloi digjitalizimi në Maqedoni

http://bit.ly/19HpEfI

2 qershor

Zoran Zaev lider i ri i LSDM-së

http://bit.ly/1cHMWpO

6 qershor

Vazhdojnë reagimet kundër ligjit për media

http://bit.ly/JJjSTK

7 qershor

Protesta kundër Zhernovskit në Komunën Qendër

http://bit.ly/1bAeUiQ

12 qershor

Borçe Davitkovski, kryetar i Komisionit për zbardhjen e ngjarjeve të 24 dhjetorit

http://bit.ly/1eV8pyW

18 qershor

Freedom House- Demokracia në Maqedoni, ulje për 5 vende, liria e mediave në rrënie

http://bit.ly/1bAfg9d http://bit.ly/1eV8KBN

19 qershor

Raportuesi special Kombeve të Bashkuara, Frank La Rue në Maqedoni

http://bit.ly/1lzw9qf

27 qershor

Samiti i qershorit, Maqedonia dështon të merr date bisedimesh

http://bit.ly/1hfcHRZ http://bit.ly/1eV9o2i

30 qershor

Ndërroi jetë Roberto Beliçanec, drejtor i Qendrës maqedonase për zhvillim të mediave

http://bit.ly/Kkn5cX

 

KORRIK

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

1 korrik

Buçkovski dhe Stamboliski dënohen me 3 vjet burg për “pjesët e tankeve”

http://bit.ly/1bAfSvk

1 korrik

Bekim Fazliu dhe Blerim Bexheti në konflikt verbal

http://bit.ly/1l0WW1c

1 korrik

Presidenti Ivanov takon për here të parë presidentin grek Papulas

http://bit.ly/1a0CSHZ

2 korrik

Nikolla Gruevski padit Tito Petkovskin

http://bit.ly/1hUljLt

4 korrik

Nikolla Gruevski I shkruan kryeministrit grek Samaras

http://bit.ly/1clvYMX

5 korrik

Ahmeti i sugjeron Gruevskit ta zgjidh emrin mos merret me letra

http://bit.ly/1bAgfpR

5 korrik

Dënohen me burg protestuesit shqiptarë, në mars në Bit Pazar

http://bit.ly/1clwfzw

10 korrik

Aerodrom, rrihen dy të rinj shqiptar

http://bit.ly/1d9lspL

10 korrik

Prishtinë: Gjykohen të akuzuarit e rastit “Monstra” Demiri dhe Ismailoviq

http://bit.ly/1lzzh5f http://bit.ly/1clx8Id

12 korrik

Rasti “Rover”: Ljube Boshkovskit 12 vjet burg, për katër të tjerë burg i përjetshëm

http://bit.ly/1a0EAZL

14 korrik

Manastir: Demolohet sërish Muzeu i Alfabetit

http://bit.ly/KkoxvU

15 korrik

Petkovski dënohet me 10 mijë euro sepse ka dëmtuar nderin e Nikolla Gruevskit

 http://bit.ly/1clxwGT

15 korrik

Ndërroi jetë Limani, i akuzuari për rastin e Sopotit

http://bit.ly/1hfgqPs

15 korrik

Arrestohet Pasko Kuzman

http://bit.ly/1gmqLGs

19 korrik

Dorëhiqet kryetari i Komisionit për zbardhjen e ngjarjeve të 24 dhjetorit në Parlament, Borçe Davitkovski

http://bit.ly/1d9n8zy

19 korrik

Samaras i përgjigjet letrës së Gruevskit

http://bit.ly/JtWcTK

25 korrik

Protesta për lirimin e gazetarit Kezharovski

http://bit.ly/KkoY9t

28 korrik

Rrihet brutalisht një shqiptar në Shkup

http://bit.ly/1eq44z6

 

GUSHT

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

1 gusht

VMRO kërkon ndryshime ligjore, martesa vetëm mes burrit dhe gruas

http://bit.ly/1hUnPkU

4 gusht

Priten drunjtë në qendër të Shkupit në mes të natës në prani të forcave policore (VIDEO)

http://bit.ly/1eVe8Vn

13 gusht

MKO 12 vite pas: rekord shkeljesh të afateve pa presedan!

http://bit.ly/1bAhIwe

26 gusht

Arrihet marrëveshja për ndodhitë e 24 dhejtorit në Parlament

http://bit.ly/1a0GYQ8

27 gusht

Fronti për lirinë e të shprehurit kërkon tërheqjen e ligjeve për mediat nga procedura kuvendore

http://bit.ly/JJodpU

 

SHTATOR

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

6 shtator

Fillon lufta ekonomike mes Maqedonisë dhe Kosovës

http://bit.ly/1k7eKts http://bit.ly/JJongS http://bit.ly/1bAieuo http://bit.ly/1a0HoGj

13 shtator

Vullnet Ameti, zgjidhet rektor i USHT-së

http://bit.ly/1hfjnzt

15 shtator

Arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Maqedonisë zhbllokohet kufiri

http://bit.ly/1anWiTx http://bit.ly/1cHVPje

17 shtator

Aksion i madh policor me emrin “Spiun”

http://bit.ly/1anWwtW

24 shtator

Nuk kalojnë në Kuvend propozimet e VMRO për martesën

http://bit.ly/1bAiQ3c

29 shtator

Ahmeti në ofensivë diplomatike në vigjilje të raportit të KE

http://bit.ly/19If9fh

 

TETOR

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

4 tetor

Dështon tentimi për bashkim të RDK me PDSH

http://bit.ly/JJpw8k http://bit.ly/Kkr5Kk

9 tetor

Ruhi Bakiu pëson me vdekje në djegien e hotelit

http://bit.ly/1cXzTlW

14 tetor

Xhaferri: Nuk mund ti ndalojmë punësimet e maqedonasve

http://bit.ly/KkrgWa

16 tetor

Prezantohet raporti i KE-së për Maqedoninë

http://bit.ly/JJpWvv

18 tetor

Kondarko dorëhiqet nga posti i kryetarit të KSHZ

http://bit.ly/1bAjGwM

21 tetor

Dënohet gazetari Kezharovski me 4 vite e gjashtë muaj burg

http://bit.ly/JtZMNC

23 tetor

Policia u ndesh me protestuesit për Kezharovskin te Muzeu i VMRO-së

http://bit.ly/1hUqV8g

 

NËNTOR

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

4 nëntor

Njëherë e gjuan me vezë, tani i kërkon falje, Taulant Capa kryeministrit Gruevski

http://bit.ly/Kj0q1p

5 nëntor

BDI nuk do të përkrah ligjet për media

http://bit.ly/1cmgrJl

6 nëntor

Edi Rama ul në një tavolinë Ali Ahmetin dhe Menduh Thaçin

http://bit.ly/1a0KJW1

6 nëntor

Prokuroria do të ngritë aktakuzë ndaj Sami Lutës për rastin “Monstra”

http://bit.ly/1a0KTN7

8 nëntor

Nikolla Rillkoski, kryetar i ri i KSHZ

http://bit.ly/Ju0CtK

12 nëntor

Enciklopedia anti-shqiptare mbetet ‘jetime’, gabimet nuk përmirësohen

http://bit.ly/1cHZayS

14 nëntor

Arben Çejku lë detyrën e ambasadorit shqiptar në Maqedoni

http://bit.ly/Ju0UAV

14 nëntor

Me shkopinj besbolli janë rrahur 8 persona në autobusin me nr 45 në Hasanbeg

http://bit.ly/Ju10Zf

15 nëntor

Statusi i ish ushtarëve të UÇK-së, 12 vite premtime të kota

http://bit.ly/1cHZvBH

24 nëntor

FSSH thyen rekorde, 55 milion euro “inventar të imët”!

http://bit.ly/1cXEip7

25 nëntor

Korridori 8 mori emrin e nobelistes Nëna Terezë

http://bit.ly/Ju1n63

 

DHJETOR

Data dhe muaji

Ngjarja

Lexo më shumë/ kliko linkun:

2 dhjetor

Ali Ahmeti vazhdon fushatën diplomatike

http://bit.ly/1eq7Vw1

3 dhjetor

Avokati Devaja, gjykatës i ri në Gjykatën Supreme

http://bit.ly/1hUsHGE

3 dhjetor

Vëndoset Car Dushani në Shkup, pason vala e madhe e reagimeve

http://bit.ly/1l17Gg1 http://bit.ly/1a0MiTR http://bit.ly/1ao1GGg

6 dhjetor

Ivanov dekoron kryeministrin hungarez Viktor Orban

http://bit.ly/1a0MiTR

7 dhejtor

Tentim për rrëzimin e Car Dushanit, BDI e involvuar

http://bit.ly/1jx2PSP

8 dhjetor

Njëzet shtëpi nën një kulm përfshihen nga zjarri në “Fushë Topanë”

http://bit.ly/KktEMF

10 dhjetor

Të drejtat e njeriut nuk respektohen në Maqedoni

http://bit.ly/1itKRSr

12 dhjetor

Srgjan Kerim nis fushatën për president?

http://bit.ly/1dp65Nz

14 dhjetor

Eurostat, Maqedonia është vendi i tretë më i varfër në Evropë

http://bit.ly/1gmCFQC

16 dhjetor

Konstatohet ndotje enorme në disa qytete të Maqedonisë

http://bit.ly/19InorB

17 dhjetor

Maqedonia dështoi të merr date bisedimesh edhe në Samitin e dhjetorit

http://bit.ly/JJsZUq

18 dhjetor

Zjarr në Tetovë, raportohet për të lënduar

http://bit.ly/1g0FRAz

19 dhjetor

Kryqi në Aerodrom me lartësi prej 56 metra

http://bit.ly/1eqaeiJ

20 dhjetor

Miratohet Buxheti për vitin 2014

http://bit.ly/1eVmAUC

20 dhjetor

BDI nuk ia dha tokën e premtuar BFI-së

http://bit.ly/18XIvYR

23 dhjetor

Fjalimi i presidentit Ivanov bojkotohet nga BDI dhe BFI

http://bit.ly/1hfsa4v

25 dhjetor

BDI dhe VMRO miratojnë ligjin për media

http://bit.ly/1hUvH5N

29 dhjetor

Viti mbaron sërish me protesta KUNDËR NDOTJES SË AJRIT

http://bit.ly/Kkvf51

 

 

 

 

 

 

 

 

Lajme të ngjashme

Back to top button