Bullgari me zemër dhe veshkë të transplantuar fitoi titullin 100 metra në not

Georgi Peev nga Haskovo, Bullgaria jugore, u bë kampion botëror i notit në Lojërat Botërore të Transplantit 2023 në Perth, Australi. Peev është i vetmi bullgar me dy organe të transplantuara – një zemër dhe një veshkë, raporton ABC.

Ai fitoi medaljen e artë në 100 metra në gjoks në kategorinë e meshkujve 40-49 vjeç, njoftoi ai në faqen e tij në Facebook të martën. Peev dhe shoku i tij i skuadrës Ognyan Gançev u kualifikuan dhe arritën në finale në disiplinat e tyre. Gançev përfundoi i pesti në 50 metra shpinë në kategorinë 60-69 vjeç.

Të dy këta janë përfaqësuesit e vetëm bullgarë. Të mërkurën, Peev do të notojë 50 metra gjoks dhe 50 metra stil i lirë, dhe Gançev në 100 metra shpinë. Në postimin e tyre, të dy falënderojnë familjet e tyre, familjet e donatorëve, mjekët e tyre dhe të gjithë ata që i kanë mbështetur financiarisht dhe me pajisje.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button