Pesë arsye pse Manchester City do ta mposhtë Arsenalin për titullin e Premier Leagues

Arsenali ka qenë fantastik këtë sezon, sigurisht që nuk ka dyshim për këtë. Ata kanë tejkaluar të gjitha pritjet nën drejtimin e Mikel Artetës, i cili ka ndërtuar një nga skuadrat më emocionuese në Evropë, duke iu përmbajtur parimeve të tij thelbësore në mënyrë të admirueshme, raporton KlanKosova.

Por ata nuk janë plotësisht të gatshëm për të fituar Premier League. Barazimi 2-2 i së dielës me Liverpoolin ishte kujtesa më e fundit e kësaj, pasi ata lanë epërsinë me dy gola të rrëshqiste para një turme në Anfield dhe përfunduan me fat që shpëtuan me një pikë.

Gunners tani janë vetëm gjashtë pikë larg Manchester City që ka luajtur një ndeshje më shumë, dhe ende kanë një udhëtim në “Etihad” në horizont.

City është mësuar me presionin për të marrë rezultate kur ka më shumë rëndësi; ata lulëzojnë në të dhe nuk do të tërhiqen në kërkimin e titullit të pestë në gjashtë vjet.

GOAL ka përmbledhur pesë arsye pse Arsenali nuk do ta fitojë ligën:

Mungesa e përvojës

Kudo që shikoni në skuadrën e Cityt ka fitues. Të tillë si Kevin De Bruyne, Ilkay Gundogan, Bernardo Silva, Riyad Mahrez dhe John Stones kanë qenë të gjithë këtu më parë.

Lojtarët e Guardiolës dinë të rrisin lojën e tyre kur aksionet janë më të lartat dhe ata nxiten nga dëshira për të thyer rekorde duke ruajtur dominimin e tyre në peizazhin e futbollit anglez.

Arsenali ka dy ish-yje të Cityt në radhët e tyre që kanë të njëjtin mentalitet, me Gabriel Jesus dhe Oleksandr Zinchenko që të dy kanë luajtur rol kyç në drejtimin e tyre për titullin.

Por pjesës tjetër të skuadrës së Topçinjve i mungon përvoja në këtë nivel. Tre më të dalluarit – Bukayo Saka, Gabriel Martinelli dhe Martin Odegaard – po vrapojnë me adrenalinë të pastër në këtë pikë.

“Për shkak se jo shumë prej nesh kanë qenë këtu më parë, ne nuk dimë se si ta trajtojmë atë,” pranoi numri 1 i Arsenalit Aaron Ramsdale pas fitores së tyre 4-0 ndaj Evertonit muajin e kaluar.

“Pra, ne thjesht po hyjmë dhe i luajmë ndeshjet sikur të ishim të 10-të, të 12-të, sido që të jetë. Ne thjesht do të dalim të luajmë me grupin tonë të shokëve të skuadrës dhe të përpiqemi të fitojmë sa më shumë ndeshje të jetë e mundur”.

Kjo seri naive ishte me dhimbje e dukshme në Anfield pasi Topçinjtë nuk arritën të mbyllnin një fitore pas një paraqitje madhështore në pjesën e parë që i pa ata të luanin me Liverpoolin. Është e sigurt të thuhet se mund të presim më shumë të njëjtën gjë në javët e ardhshme.

Faktori Haaland

Martinelli është aktualisht golashënuesi më i mirë i Arsenalit për sezonin në Premier League me 14 gola – një shifër shumë e respektueshme në karrierë për sulmuesin brazilian.

Saka ka 13 në emrin e tij dhe Odegaard është me 10, ndërsa Jesus pothuajse me siguri do të kishte qenë gjithashtu dyshifror po të mos ishte për dëmtimin e gjurit që e mbajti atë jashtë fushës për tre muaj pas Kupës së Botës.

Por ata nuk kanë askënd që i afrohet Erling Haaland.

Terminatori i Cityt shënoi golin e tij të 29-të dhe të 30-të në Premierligë në fitoren 4-1 ndaj Southamptonit të shtunën, duke e çuar totalin e tij të përgjithshëm për sezonin në të gjitha garat në 44 – më së shumti për një klub anglez në një sezon të vetëm së bashku me Ruud van Nistelrooy dhe Mohamed Salah.

Haaland në mënyrë të pashmangshme do të thyejë rekordin e Salah për më shumë gola në një sezon të Premierligës (34) dhe mund të kalojë shumë mirë shifrën e 50 në kohën kur të përfundojë viti i tij debutues në Etihad Stadium.

Ai është fare thjesht, sulmuesi më vdekjeprurës në futbollin botëror dhe prania e tij i jep Cityt një avantazh në çdo lojë.

Guardiola i dha Haalandit lavdërimet më të larta të mundshme pas golave të tij të fundit, duke thënë për BBC Sport: “Kemi jetuar dy dekada të pabesueshme me Cristiano Ronaldon dhe Lionel Messin, por ai është në atë nivel”.

Është e paimagjinueshme që City mund të përfundojë të humbasë titullin me një lojtar si Haaland që gjuan në të gjitha cilindrat – dhe paratë e zgjuara thonë se ata nuk do ta bëjnë.

Xhaka kokënxehtë

“Duhet të tregosh pak luftë, por ka një moment kur duhet të godasësh ariun dhe ta lëmë ariun të flejë. Ai e goditi atë në kohën e gabuar”.

Legjenda e Manchester United, Roy Keane, përmblodhi me vend në studion e Sky Sports pse shpërthimi i zemëruar i Granit Xhakës në Anfield i kushtoi Arsenalit të tre pikët kundër Liverpoolit.

Topçinjtë ishin 2-0 dhe në kontroll të plotë përpara se zvicerani të vendoste të përballej me Trent Alexander-Arnold pasi nuk arriti të fitonte një faull. Ai goditi bërrylin e tij dhe goditi kokën me mbrojtësin e kuqve përpara se të dy grupet e lojtarëve të nxitonin për të ndarë dyshen, të cilëve më pas iu dhanë kartonë të verdhë.

Incidenti ndezi turmën në Anfield, Salah ngushtoi epërsinë më vonë dhe Liverpool përfundimisht siguroi një pikë të fituar me vështirësi.

Kontributi i Xhakës në kauzën e Arsenalit ka qenë i jashtëzakonshëm këtë sezon, por ai është ende i prirur për momente çmendurie si kjo.

“Unë nuk jam tifoz i Arsenalit, por nëse do të isha tifoz i Arsenalit: çfarë po bën?! Është absolutisht e çuditshme”, shtoi ish-mbrojtësi i Liverpool, Jamie Carragher në Sky Sports.

“Loja është në duart tuaja dhe ju përfshiheni. Edhe sfidën, krahun, pse ta bëj? Dhe tani duke u rikthyer, ballë për ballë me Trentin, shqetëson turmën. Absolutisht çmenduri nga Xhaka për ta bërë këtë. Kjo po i kthehej Xhakës së vjetër”.

30-vjeçari i zhgënjeu shokët e tij të skuadrës me humbjen e qetësisë dhe nuk ka gjasa që ai të mësojë mësimin e tij. Xhaka ka luajtur gjithmonë në avantazh, pjesërisht kjo është arsyeja pse ai është aq i mirë në punën e tij në mes të fushës, por ende nuk ka mësuar si të kontrollojë temperamentin.

Guardiola është ende mjeshtër

Arteta kaloi tre vjet duke mësuar profesionin e tij si trajner përkrah më të mirëve në biznes në stadiumin Etihad.

Spanjolli përvetësoi sa më shumë që mundi nga Guardiola ndërsa shërbente si ndihmës i tij përpara se të dilte më vete te Arsenali në vitin 2019. Ai nuk ishte në gjendje të jepte sukses të menjëhershëm në Emirates Stadium, në të njëjtën mënyrë si Guardiola në Barcelonë në vitin 2008- 09, por Topçinjtë tani po korrin shpërblimet për durimin e tyre.

Fitorja 3-1 e Cityt jashtë fushe kundër Arsenalit më 13 shkurt, dha prova të forta për këtë, pasi Arteta rezultoi në një shifër të furishme në fushë. Ai shihej rregullisht duke dhënë udhëzime te lojtarët e tij dhe madje thirri një bisedë të improvizuar me ekipin në një fazë, ndërsa Guardiola ishte një model qetësie.

Arsenali kaloi në epërsi pjesën e parë, gjë që e shtyu Guardiolën të hiqte dorë nga eksperimenti i tij me formacionin 3-2-2-3 dhe të rikthehej në katër mbrojtës, me Manuel Akanji të futur në vend të Riyad Mahrez. Ndryshimet taktike i lejuan Cityt të lëvizte me shpejtësi dhe të fitonte kontrollin e plotë të procedurave pasi Arsenali ishte i mbingarkuar nga fuqia e tyre sulmuese në 45-shin e dytë.

Rekordi i jashtëzakonshëm i Guardiolës në nivel vendas është ndërtuar mbi fitore të tilla. Ai shumë rrallë gabon në lojërat më të mëdha dhe menaxhimi i tij në lojë është aq mendjemprehtë sa kurrë.

Arteta do të ketë mundësinë të hakmerret ndaj ish-mentorit të tij në Mançester më 26 prill, por Guardiola do të jetë gati për çdo gjë, prandaj City do të jetë sërish favorit i qartë.

Përplasje më e ashpër

City ka ende disa ndeshje sfiduese për t’u larguar nga përplasja e tyre me Arsenalin, duke përfshirë ndeshjet jashtë fushe kundër Fulham, Brentford dhe Brighton, por askush nuk do të befasohej nëse do të merrte pikët maksimale deri në fund të sezonit.

Ata e kanë bërë atë më parë dhe kanë thellësinë e skuadrës për të mashtruar angazhimet e Champions League dhe FA Cup së bashku me sfidën e tyre për titull pa pengesa.

Arsenali ka vetëm ligën për t’u fokusuar, gjë që shton më shumë presion. Ata udhëtojnë ndaj West Hamit të kërcënuar me rënie për një përplasje në derbin e Londrës, përpara se të mirëpresin Southamptonin në fund të tabelës në Emirates.

Skuadra e Artetës duhet t’i fitojë të dyja këto ndeshje përpara se të përballet me Cityn, dhe atyre u duhet një rezultat pozitiv në Etihad për t’i vendosur ata për tre ndeshjet që mund të përcaktojnë sezonin e tyre.

Gunners do të presin Chelsean në fund të prillit përpara se të përballen me Newcastlen që ndjek Ligën e Kampionëve në St James’ Park dhe të përballen me Brighton në Emirates – me skuadrën e Roberto De Zerbit gjithashtu me një shans jashtë për një përfundim në top-katërshe.

Një udhëtim i mëvonshëm në Nottingham Forest mund të jetë gjithashtu një lëkurë bananeje dhe Arsenali do të përfundojë sezonin e tyre në shtëpi me Wolves, të cilët po duken si një veshje e shpuar përsëri nën Julen Lopetegui.

Nëse Arsenali mund të qëndrojë në krye pas asaj serie ndeshjesh, ata me siguri do të jenë kampionë të merituar, por ndihet e pashmangshme që ata të vendosen në post nga një skuadër e Cityt që është më e pajisur plotësisht për të përfunduar punën.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button