Mariçiq-Davidoju: Procesi i negociatave me BE-në duhet të vazhdojë, është në interes të qytetarëve, shtetit dhe rajonit

Zëvendëskryeministri i ngarkuar për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, takoi sot përfaqësuesin special të Rumanisë për Ballkanin Perëndimor, Adrian Davodoju, transmeton Portalb.mk.

Në takim u bisedua për integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut, bashkëpunimin dypalësh me Rumaninë dhe situatën politike në rajon.

Mariçiq shprehu mirënjohjen për mbështetjen e Rumanisë dhe theksoi se çdo lloj mbështetje e mëtejshme do të ishte e mirëseardhur.

Davidoju konfirmoi progresin që RMV-ja ka bërë dhe shprehu pritshmërinë që të vendi të përfitojë nga momenti pozitiv politik, të bëhen ndryshimet kushtetuese dhe të vazhdohet procesi i negociatave.

Davidoju theksoi se Rumania, si një nga anëtarët më të rinj të BE-së dhe me përvojë më të re në negociatat e anëtarësimit, është në dispozicion për nxitjen e bashkëpunimit, përmes asistencës së ekspertëve në procesin e negociatave, në disa fusha, përfshirë luftën kundër korrupsionit, drejtësisë dhe sigurisë kibernetike.

E pranishme ishte edhe ambasadorja e Rumanisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Adela Monika Aksinte.

Kujtojmë që Rumania ka emëruar Adrian Davidojun si përfaqësues special për Ballkanin Perëndimor, si shprehje e interesimit për proceset e përgjithshme në rajon, përfshirë Maqedoninë e Veriut. Davidoju i cili ndodhet për vizitë pune në vendin tonë dje zhvilloi takim me ministrin e Jashtëm, Bujar Osmanin.

Maqedonia e Veriut pas 17 vitesh me 19 korrik të vitit 2022 filloi bisedimet qasëse me BE-në me mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare.

Kjo erdhi pas arritjes së  propozimit francez në vend me 30 qershor të vitit të kaluar dhe miratimit të tij nga ana e Kuvendit të RMV-së për zgjidhjen e ngërçit Bullgari-Maqedoni e Veriut në drejtim të hapjes së rrugës eurointegruese për RMV-në.

Megjithatë, negociatat nuk do të fillojnë derisa të bëhen ndryshimet kushtetuese për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë nga pala e Maqedonisë së Veriut, të cilat për votim në Kuvend kërkojnë dy të tretat e deputetëve, të cilat shumica nuk i ka, prandaj duhet mbështetje nga opozita maqedonase, e cila ka paralajmëruar se nuk do të votojnë për ndryshimin e Kushtetutës.

Nëse nuk bëhen ndryshimet kushtetuese deri në nëntor të këtij viti, procesi eurointegrues i RMV-së rrezikon të bllokohet përsëri.

Kujtojmë se para heqjes së vetos, hapja e negociatave me Bashkimin Evropian për Maqedoninë e Veriut bllokohej vazhdimisht nga Bullgaria duke vendosur veto.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button