Twitteri mund të ketë një rival të ri – Meta po krijon një rrjet të ri social

Kompania amë e Instagramt dhe Facebookut, Meta, aktualisht po punon në ndërtimin e një platforme të re të pavarur për ndarjen e tekstit, konfirmoi gjigandi i teknologjisë për CNN, transmeton Portalb.mk.

Nëse do të nisë një platformë të tillë, rrjeti i ri social do të jetë rivali kryesor i Twitter-it, i cili po “shembet” nën drejtimin e Elon Musk.

Aplikacioni i ngjashëm me Twitterin do t’i lejojë Metës të përfitojë nga kaosi aktual në kompaninë e udhëhequr nga Musk, ku ulja e kostove është e shfrenuar. Twitter po përpiqet gjithashtu të ruajë bazën e tij të reklamave pasi reklamuesit kryesorë ndaluan reklamat.

“Besojmë se ka mundësi për një hapësirë ​​të dedikuar ku krijuesit dhe personazhet publike mund të ndajnë përditësime në kohë për interesat e tyre,” tha një zëdhënës i Meta-s, duke përshkruar misionin e Twitterit pa përmendur platformën.

Sipas planeve, rrjeti i ri social do të jetë i decentralizuar, që do të thotë se përdoruesit mund të krijojnë serverë ose komunitete të ndryshme, secili me rregullat e veta. Koncepti është i ngjashëm me Reddit ose Discord, por është një largim nga mënyra se si funksionojnë platformat e tjera Meta, pasi nuk është një platformë e centralizuar e kontrolluar nga kompania.

Sipas njoftimit, platforma do të lejojë palët e treta të ndërtojnë aplikacione dhe veçori në të, duke u dhënë potencialisht përdoruesve përvoja përtej asaj që mund të ndërtojë vetë Meta.

Sipas “Platformer”, projekti, i koduar P92, është në fazat e hershme dhe po drejtohet nga shefi i Instagramit, Adam Mosseri.

Një numër platformash të reja janë përpjekur të fitojnë para në Twitter gjatë muajve të fundit pasi rrjeti social ka luftuar me ndërprerje të shpeshta, kthime të diskutueshme të përdoruesve dhe një rënie të reklamuesve.

Njëri prej tyre, Mastodon, rriti bazën e përdoruesve nga 300,000 në 2.5 milionë përdorues në javët pasi Musk mori drejtimin e Twitter në fund të tetorit të vitit të kaluar. Megjithatë, rritja e platformës është ngadalësuar muajt e fundit.

Shërbimi i ri i Metës, nga ana tjetër, mund të përfitojë nga baza e madhe e përdoruesve të platformave të tjera, si Facebook, i cili ka dy miliardë përdorues.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button