Grevë nga punonjësit e pikave të karburanteve në Itali

Tri sindikata të mëdha (FAIB-FEGICA-FIGISC) të kompanive të shpërndarjes së karburanteve në Itali filluan grevë për të protestuar kundër qeverisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Sindikatat FAIB-FEGICA-FIGISC kërkojnë që qeveria e koalicionit të djathtë e udhëhequr nga Giorgia Meloni të heq uljen e çmimit të karburanteve që në fillim të vitit. Greva, e cila nisi që nga mbrëmja e djeshme synon të protestojë kundër ligjit të miratuar në rend dite me synimin për të siguruar transparencë dhe për të parandaluar spekulimet në çmime.

Para grevës 48-orëshe të shpallur javën e kaluar nga sindikatat për 25-26 janar, ministri i Biznesit dhe Prodhimit në Itali përgjegjës për industrinë dhe zhvillimin ekonomik, Adolfo Urso dje zhvilloi një tjetër takim me drejtuesit e FAIB-FEGICA-FIGISC për të parandaluar grevën.

Si rezultat i këtij takimi mes qeverisë dhe sindikatave, Sindikata FAIB tha se iniciativat e ministrit Urso ishin pozitive dhe e reduktuan grevën në 24 orë në pikat e karburanteve.

Zyrtarët e FEGICA-FIGISC në një deklaratë për mediat thanë se vlerësojnë përpjekjet e ministrit Urso, por nuk kanë mundur të marrin përgjigjet e duhura konkrete nga qeveria, kështu që greva do të zgjasë 48 orë siç ishte paralajmëruar.

Në pikat e karburanteve u krijuan radhë para fillimit të grevës

Pronarët e automjeteve në të gjithë vendin, të cilët donin të blinin karburant për makinat e tyre, u rreshtuan para pikave të karburanteve për të mbushur rezervuarët e tyre përpara se të fillonte greva.

Në kryeqytetin Romë dhe Milano, u vu re se dendësia e automjeteve u rrit në pikat e karburanteve, veçanërisht në orët e daljes nga puna.

Duke mbushur rezervuarin e automjetit të tij në pikën e karburantit në jug të Milanos, Andres tha se ai është shofer privat. Ai tha se rritja e çmimit të benzinës është në nivel të dukshëm.

“Unë paguaj mesatarisht 300-400 euro në javë për të mbushur rezervuarin. Më parë, unë paguaja rreth 400 euro çdo 2 javë”, tha Andres.

Kamionisti nga Moldavia, Sergej tha se ka ardhur në pikën e karburantit për të mbushur rezervuarin para fillimit të grevës. “Ka një grevë, por ne duhet të punojmë. Edhe nafta është shumë e shtrenjtë, rreth 2 euro për litër në qytet, 2.5 euro jashtë qytetit. Në pikat jashtë qytetit është rritur për 70-80 cent. Unë harxhoj 150-200 litra çdo ditë. 300-400 euro në ditë shkon vetëm për naftë. Vetëm operatorët e karburantit fitojnë, në fakt më duket se ne po punojmë për ta”, tha ai.

Benzina 1,84 euro, nafta 1,89 euro

Në Itali, çmimet mesatare të shpallura në fillim të kësaj jave ishin 1,84 euro për litër benzinë (çmimi i shërbimit të pikës së karburantit 1,98 euro), nafta 1,89 euro (çmimi i shërbimit të pikës së karburantit 2,02 euro).

Qeveria e koalicionit me pjesëmarrje të gjerë të udhëhequr nga Mario Draghi, i cili ishte në detyrë në vend në vitin 2022, uli SCT për çmimet e benzinës që ishin rritur për shkak të luftës Ukrainë-Rusi, duke ulur çmimet me rreth 20 cent.

Qeveria e koalicionit të djathtë, e udhëhequr nga Giorgia Meloni, e cila erdhi në pushtet pas zgjedhjeve të shtatorit 2022 në Itali, që nga fillimi i vitit kishte shfuqizuar uljen prej 20 centësh të çmimit të karburantit, që sipas saj ishte rritur për shkak të spekulimeve.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button