Bjellorusia filloi stërvitje të madhe ushtarake me Rusinë, por pretendon se nuk po hyn në luftën me Ukrainën

Rusia dhe Bjellorusia fillojnë sot stërvitjet e përbashkëta ushtarake, ndërsa Kievi dhe Perëndimi kanë frikë se Moska mund të përdorë territorin bjellorus si trampolinë për ofensivë të re tokësore kundër Ukrainës, gjë që ishte tashmë në fillim të luftës në shkurt. Stërvitjet do të zgjasin deri më 1 shkurt dhe do të përdoren të gjitha bazat ajrore ushtarake bjelloruse, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë, transmeton Portalb.mk.

Minsku thotë se stërvitjet ajrore janë mbrojtëse dhe nuk do të hyjnë në luftë.

“Ne ruajmë përmbajtjen dhe durimin dhe e mbajmë barutin të thatë. Situata në kufirin tonë jugor me Ukrainën nuk është plotësisht e qetë. Ne jemi gati për çdo gjë”, tha Pavel Muravejko, zëvendëssekretari i parë i Këshillit të Sigurimit të Bjellorusisë, duke shtuar se Ukraina provokoi Bjellorusinë.

Moska ka mohuar se i ka bërë presion Presidentit bjellorus Lukashenko për të marrë rol më aktiv në luftën në Ukrainë. Bjellorusia ka kryer një sërë stërvitjesh ushtarake që nga fillimi i luftës, vetëm ose së bashku me Rusinë.

Kanalet ushtarake jozyrtare në Telegram raportuan se që nga fillimi i vitit në Bjellorusi kanë mbërritur një numër i madh avionësh luftarakë rusë dhe vetëm dje tetë avionë luftarakë dhe katër avionë mallrash. Minsku pretendon se vijnë vetëm njësitë e Forcave Ajrore Ruse.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button