Mbështetësit e Jair Bolsonaro sulmuan pallatin presidencial të Brazilit dhe gjykatën supreme

Qindra mbështetës të fortë të ish-presidentit të Brazilit Jair Bolsonaro kanë sulmuar kongresin e vendit, pallatin presidencial dhe gjykatën supreme në një shkelje mahnitëse të sigurisë që u krahasua menjëherë me pushtimin e 6 janarit të Kapitolit të SHBA-së nga ndjekësit e Donald Trump në 2021, transmeton Portalb.mk nga The Guardian.

Veterani i majtë Luiz Inacio Lula da Silva u betua si presidenti i ri i Brazilit të dielën e kaluar në festimet ku morën pjesë qindra mijëra brazilianë.

Por mijëra ekstremistë pro Bolsonaros kanë refuzuar të pranojnë fitoren e ngushtë të Lulës në zgjedhjet e tetorit, duke kaluar javët e fundit duke kampuar jashtë bazave të ushtrisë në të gjithë vendin dhe duke bërë thirrje për një grusht shteti ushtarak.

Të dielën, një turmë pro Bolsonaros marshoi nga selia e ushtrisë në Brasília drejt zemrës së politikës braziliane, Plaza e Tre Fuqive, e cila strehon gjykatën supreme, pallatin presidencial dhe kongresin.

Militantët – shumë të veshur me flamurin e verdhë dhe të gjelbër të Brazilit që u bë simbol i lëvizjes së ekstremit të djathtë të Bolsonaro – depërtuan nëpër linjat e policisë dhe u ngjitën në ndërtesën e kongresit.

“Brazília ka ditën e saj të Kapitolit”, shkroi në Twitter komentatori politik Rodrigo Rangel.

Politikanët e majtë shprehën tronditje dhe zemërim ndërsa turma përparonte. “Kongresi Kombëtar i sulmuar nga TERORISTËT!” postoi në Twitter Randolfe Rodrigues, një senator.

Menjëherë pasi një tjetër aleat i shquar i Lulës, André Janones, ndau pamjet që tregonin dhjetëra radikalë brenda territorit të Palácio do Planalto, zyrat presidenciale ku u mbajt ceremonia e inaugurimit javën e kaluar.

“Terroristët kanë pushtuar Planalton,” shkroi Janones në Twitter.

LEXO: Luiz Inacio Lula da Silva bëri betimin si president i Brazilit

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button