Koreja e Veriut dërgoi pesë dronë në Kore të Jugut

Zyrtarë ushtarakë të Koresë së Jugut kanë thënë se Koreja e Veriut i ka dërguar pesë dronë përtej kufirit mes dy vendeve.

Sipas shefave të stafit ushtarak, dronët e shkelën hapësirën ajrore të Koresë së Jugut në zonat kufitare përreth provincës Gieongji, shkruan REL.

Një dron madje arriti deri në veri të kryeqytetit Seul para se të kthehej sërish përtej kufirit, në Kore të Veriut.

Koreja e Veriut nisi edhe avionë dhe helikopterë sulmues, por rreth 100 fishekët e gjuajtur nga helikopterët e Koresë së Jugut nuk arritën t’i rrëzonin ata.

Një zyrtar ushtarak i Koresë së Jugut tha se ata më vonë humbën gjurmët e këtyre dronëve, por shtuan se ata nuk ishin më në fluturim.

Inkursioni vjen mes tensioneve në rritje në gadishullin Korean, pasi që Koreja e Veriut po zhvillon një numër rekord të testeve raketore këtë vit.

Dronët u panë duke kaluar kufirin rreth orës 10:30, sipas kohës lokale.

Një nga aeroplanët luftarakë të Koresë së Jugut, i përfshirë në këtë operacion, më vonë u rrëzua, mirëpo dy pilotët e tij shpëtuan pa lëndime.

Aeroplani u rrëzua afër zonës së Hoengseong, në lindje të Seulit, pak kohë pas nisjes nga baza ajrore në qytetin Uonju, sipas forcave ajrore të Koresë së Jugut, të cituar nga mediumi Yonhap.

Koreja e Jugut suspendoi nisjen dhe zbritjen e aeroplanëve në aeroportet në Inçeon dhe Gimpo për rreth një orë.

Një zyrtar ushtarak i Koresë së Jugut e përshkroi inkursionin e fundit si akt të qartë të provokimit nga Koreja e Veriut.

“Ushtria jonë do të vazhdojë t’i përgjigjet tërësisht dhe me vendosmëri provokimeve të Koresë së Veriut”, tha ai.

Në përgjigje, ushtria e Koresë së Jugut tha se dërgoi avionë vëzhgimi në Kore të Veriut për të fotografuar instalimet e saj ushtarake.

Hera e fundit që një dron i Koresë së Veriut kaloi kufirin ishte pesë vjet më parë në qershor 2017, kur marrëdhëniet mes dy Koreve ishin tensionuar veçanërisht shumë.

Dronët e Koresë së Veriut përbëjnë kërcënim për sigurinë e Koresë së Jugut, pasi ato mund të përdoren si për të spiunuar Korenë e Jugut, ashtu edhe për të nisur një sulm ndaj vendit.

Në fillim të këtij muaji, Koreja e Veriut tha se kishte zhvilluar teste të mëdha të nevojshme për të zhvilluar satelitin e parë spiun, i cili mund të përdoret për të monitoruar Korenë e Jugut. Ajo publikoi një foto ajrore të Seulit, për të cilën tha se ishte bërë gjatë testit.

Ekspertët besojnë se Koreja e Jugut po punon për ta përmirësuar armatimin, duke bërë presion mbi SHBA-në për të lehtësuar sanksionet në çdo negociatë të ardhshme.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button