Elon Musk u bë pishman, është pezulluar pagesa për profilet e verifikuara

Twitter Blue ka të ngjarë “të kthehet në fund të javës së ardhshme”, tha pronari i rrjetit social, miliarderi Elon Musk, në një postim në Twitter vonë dje.

Të premten, Twitter pezulloi shërbimin e tij të ri të abonimit 8 dollarë që merr një shenjë blu për të vërtetuar një profil pasi shfaqja e tij rezultoi në një numër profilesh të rreme të vërtetuara, si profilet “autentike” të Jezu Krishtit” ose John Lennon”, transmeton Alsat.

Distinktivi i lakmuar blu ishte i rezervuar më parë për profilet autentike të politikanëve, gazetarëve dhe personazheve të tjerë të famshëm publikë.

Opsioni i abonimit, i hapur për këdo që dëshiron të paguajë, u prezantua në fillim të kësaj jave për të ndihmuar Twitter të rrisë të ardhurat ndërsa Musk përpiqet të mbajë reklamuesit.

Disa përdorues raportuan të premten se opsioni i ri i abonimit me një shenjë blu si konfirmim ishte zhdukur, ndërsa një burim i tha Reuters se ishte tërhequr.

“Për të luftuar keqinterpretimin, ne kemi shtuar etiketën Zyrtare në disa profile,” postoi të premten llogaria e mbështetjes në Twitter, e cila është etiketuar “Zyrtare”.

Distinktivi u zbulua të mërkurën – por Musk “e mbylli atë” vetëm disa orë më vonë.

Në emailin e tij të parë drejtuar punonjësve të kompanisë të enjten, Musk paralajmëroi se Twitter nuk do të jetë në gjendje t’i “mbijetojë krizës ekonomike të ardhshme” nëse nuk rrit të ardhurat nga abonimet për të kompensuar rënien e të ardhurave nga reklamat, thanë tre persona të njohur me këtë çështje për Reuters. Ata e panë mesazhin.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button