Murali me Marge Simpson sërish pranë Konsullatës iraniane në Milano

Murali me personazhin nga seriali vizatimor Simpsonët (The Simpsons), Marge Simpson, duke prerë flokët e saj në shenjë solidariteti me gratë iraniane, është shfaqur sërish në murin para Konsullatës së Përgjithshme të Teheranit në Milano, më pak se një muaj pasi ai hoq nga “agjentë të panjohur”, transmeton REL.

Artisti italian Alexsandro Palombo tha për Radio Farda se vepra e re quhet “Prerja 2” dhe është projektuar dhe pikturuar pasi “Prerja 1” u hoq nga muri jashtë Konsullatës së Përgjithshme më pak se 24 orë pasi u krijua. Të dy muralet tregojnë Marge duke prerë flokët e saj, por në muralin e dytë duket më e zemëruar, duke treguar gishtin e mesit.

“Çdo veprim ka një reagim dhe kjo pikturë e dytë ishte reagimi im”, tha artisti nga Milano.

“Irani është një vend që më ka frymëzuar gjithmonë për shkak të bukurisë së tij të jashtëzakonshme dhe është e papranueshme për mua të shoh iranianët duke u shtypur kështu. Liria e këtyre të rinjve është liria ime”, shtoi ai.

Gratë që presin flokët e tyre janë bërë simbol i protestave që kanë kapluar Iranin që nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini, më 16 shtator, derisa ishte në mbajtje të policisë. Shumë gra – duke përfshirë gra të famshme dhe feministe në mbarë botën – kanë prerë fijet e flokëve në shenjë solidariteti me protestuesit në Iran.

Ky akt është simbol i fuqishëm sepse përmendet në Shahname, një epikë 1000-vjeçare iraniane dhe një nga themelet kryesore kulturore të Iranit. Libri është një nga veprat më të rëndësishme letrare në gjuhën perse. Sipas kësaj vepre epike, gratë presin flokët në shenjë zie.

Palombo tha se nuk e dinte se kush e hoqi muralin e parë, por kur u zbulua e dyta, anëtarët e Konsullatës së Përgjithshme të Teheranit në Milano, dolën dhe u përpoqën të pengonin fotografët ta dokumentonin atë.

“Sjellja e tyre nuk ishte aspak miqësore”, thekoi ai.

“Arti e frikëson regjimin (e Republikës Islamike), por qyteti i Milanos është në një vend demokratik dhe ne nuk do të lejojmë askënd të na trembë. Kjo është pikërisht ajo që u përpoqa t’u kujtoja atyre”, tha Palombo.

Në një intervistë për Radio Farda, artisti italian tha se gjyshërit e tij u vranë gjatë diktaturës italiane dhe se protestuesit iranianë duhet të jenë të fortë.

“Herët a vonë ky regjim do të bjerë dhe guximi juaj do t’ju nxjerrë në dritën e diellit”, theksoi ai.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button