Rezervat evropiane të armëve po mbarojnë, paralajmëroi Borrell

Rezervat evropiane të armëve po mbarojnë ndërsa vendet anëtare të BE-së po bëjnë përpjekje për të dërguar ndihmë ushtarake në Ukrainë, paralajmëroi të hënën (5 shtator) kryediplomati i BE-së Josep Borrell, duke përsëritur thirrjet për të koordinuar më mirë furnizimet evropiane për vendin e shkatërruar nga lufta, transmeton Euractiv.

“Rezervat ushtarake të shumicës së shteteve anëtare kanë qenë, nuk do të thosha të shteruara, por janë varfëruar në një proporcion të lartë, sepse u kemi ofruar shumë kapacitete ukrainasve,” tha Borrell gjatë një debati me ligjvënësit në Parlamentin Evropian. .

Për të siguruar shpërndarje më të shpejtë, një pjesë e madhe e armëve që evropianët po i ofrojnë aktualisht Ukrainës, vijnë nga rezervat e vetë vendeve në vend.

Megjithatë, kjo do të thotë se disa shtete anëtare gjithashtu përballen me vështirësi me shpejtësinë e grumbullimit të rezervave të tyre.

Apeli vjen një javë pasi ministrat e mbrojtjes të BE-së debatuan në Pragë se si t’i bashkojnë më mirë burimet ushtarake të destinuara për përpjekjet luftarake të Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, Borrell ngriti edhe disa kritika ndaj vendeve anëtare për vendosjen shumë vonë për të miratuar trajnimin e forcave të armatosura ukrainase.

Javën e kaluar, ministrat e mbrojtjes të BE-së mbështetën fillimin e punës për ngritjen e një misioni trajnimi ushtarak të BE-së për forcat ukrainase që do të plotësonte përpjekjet aktuale të vendeve të veçanta të BE-së.

Disa shtete anëtare javët e fundit kanë trajnuar forcat ukrainase individualisht, kryesisht duke u mundësuar atyre të përdorin armët që i kanë dorëzuar vetë vendit.

“Për fat të keq nuk e bëmë, dhe sot na vjen keq. Na vjen keq që gushtin e kaluar nuk po e ndiqnim këtë kërkesë”, tha Borrell.

Sipas burimeve të BE-së, ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes ukrainase kërkuan programin e trajnimit në një letër drejtuar Borrell-it verën e kaluar dhe shërbimi diplomatik i BE-së kishte hartuar disa opsione.

Në shkurt, pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën, ministrat e BE-së arritën një marrëveshje paraprake për të kryer një mision të tillë trajnimi ushtarak në vend, por përparimi që atëherë është penguar nga pengesat në terren.

Nëse blloku do të ishte përgjigjur në atë kohë, tha Borrell, “ne do të ishim në një situatë më të mirë”.

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal, “shprehte dëshirë të qartë për ta çuar këtë përpara në përputhje me nevojat afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata të Ukrainës”, shkroi Borrell në një postim.

“Nëse shtetet anëtare bien dakord, ne mund ta nisim këtë mision në javët e ardhshme”, shtoi ai.

Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë më 24 shkurt, BE-ja ka mobilizuar 2.5 miliardë euro për të financuar dërgimin e pajisjeve ushtarake në Ukrainë përmes European Peace Facility të bllokut.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button