Berlusconi shikon rikthim të ri në sondazhet italiane

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi, i përfshirë në skandale, të mërkurën tha se shpresonte të kthehej në parlamentin e Italisë në zgjedhjet e shtatorit, pothuajse një dekadë pasi u detyrua të largohej për një dënim për mashtrim tatimor, shkruan Euractiv.

“Mendoj se në fund do të jem i pranishëm si kandidat për Senat në mënyrë që të gjithë këta njerëz që më kërkuan, të jenë më në fund të lumtur”, tha miliarderi 85-vjeçar dhe manjati i medias për radion Rai.

Pasi ndihmoi në rrëzimin e kryeministrit Mario Draghi muajin e kaluar duke tërhequr mbështetjen e saj, partia e qendrës së djathtë Forza Italia e Berlusconit duket se do të kthehet në pushtet në zgjedhjet e 25 shtatorit.

Ajo është pjesë e një koalicioni të krahut të djathtë të udhëhequr nga Vëllezërit post-fashistë të Italisë së Giorgia Melonit, i cili përfshin Lidhjen kundër imigracionit të Matteo Salvinit.

Berlusconi hodhi poshtë raportet se ai është i shqetësuar për mundësinë që Meloni – motoja e të cilit është “Zoti, vendi dhe familja” – të bëhet kryeministër i ekonomisë së tretë më të madhe të eurozonës.

Duke vënë në dukje dakordësinë e tyre që kushdo që fiton më shumë vota zgjedh kryeministrin, ai tha: “Nëse është Giorgia, jam i sigurt se ajo do të tregohet e aftë për detyrën e vështirë”.

Por ai u kërkoi votuesve që të mbështesin partinë e tij si zërin e moderuar në koalicion, duke theksuar qëndrimin e saj evropian, atlantist.

“Çdo votë shtesë në Forza Italia do të forcojë profilin e moderuar dhe qendror të koalicionit,” tha ai në një intervistë të botuar të mërkurën në gazetën Il Giornale.

Berlusconi ishte kryeministër i Italisë tre herë në vitet 1990 dhe 2000, por ka dominuar jetën publike për shumë më gjatë si kreu i një perandorie të madhe mediatike dhe sportive.

Senati e përjashtoi atë në nëntor 2013 pas dënimit të tij për mashtrim tatimor dhe iu ndalua të merrte pjesë në zgjedhjet e përgjithshme për gjashtë vjet.

Berlusconi mbeti jashtëzakonisht i diskutueshëm në Itali dhe i përfshirë në shumë konteste ligjore që kanë karakterizuar karrierën e tij të gjatë.

Berlusconi ka vuajtur gjithashtu një sërë problemesh shëndetësore, disa të lidhura me shtrimin e tij në spital për koronavirus në shtator 2020, pas së cilës tha se pothuajse vdiq.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button