Bajden propozoi Angela Price Aggeler për ambasadore të re në Shkup, eksperte me përvojë në mjedisin politik të vendit

Angela Price Ageler, diplomate karriere, është propozuar nga presidenti amerikan Joe Biden të jetë ambasadore e re në Shkup, Maqedonia e Veriut, njoftoi Shtëpia e Bardhë, transmeton Portalb.mk.

Deri më tani ajo ishte u.d ambasador dhe zëvendës ambasadore në Islamabad, Pakistan. Më parë ka mbajtur poste të ndryshme në Departamentin e Shtetit dhe në ambasadat në Paris, Hanoi, Nju Delhi dhe Budapest, si dhe në ambasadën në Shkup, përgjegjëse për marrëdhënie me publikun.

Mandati i saj ishte në kohën e ambasadorëve Philip Reeker dhe Paul Wohlers, periudhë kur Maqedonia vërejti një rënie të vazhdueshme në liritë e mediave dhe proceset demokratike. Ajo ndërmori një sërë veprimesh kundër proceseve negative të shkaktuara nga mbyllja e TV A1 dhe ndryshimi i pronësisë së MPM nga gjermanisht në maqedonas, si dhe pasiguria në mjedisin gazetaresk të nxitur nga aksidenti automobilistik në të cilin themeluesi i “Fokus” Nikolla Mlladenov vdiq. Si diplomate amerikane në Shkup, Ageler ishte e zëshme në mbrojtjen e lirisë së medias, si dhe në mbrojtjen e të drejtave dhe lirive civile që më pas u mbytën nga qeveria e Nikola Gruevskit.

Ajo është diplomuar në Universitetin e Jutës, ndërsa përveç anglishtes, flet frëngjisht, maqedonisht dhe hindu.

Price Ageler, pas konfirmimit të nominimit të saj në Senat, do të zëvendësojë Kate Marie Burns, e cila u emërua ambasadore në Shkup në maj 2019.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button