Dita 29: Zelensky bëri thirrje për protesta globale në njëmujorin e luftës – liderët do të takohen për të diskutuar sanksionet

Lideri i Ukrainës bëri thirrje për solidaritet global ditën e sotme për të shënuar një muaj që nga fillimi i pushtimit rus, duke u bërë thirrje njerëzve në mbarë botën të dalin në rrugë dhe duke u bërë thirrje liderëve që takohen në samite në Evropë për të forcuar aksionet kundër Moskës. Nga ana tjetër përpjekjet e shumta për të krijuar korridore dhe për të rënë dakord për armëpushime të përkohshme që lejojnë ukrainasit të evakuojnë Mariupolin kanë dështuar, disa ndihma dhe furnizime arritën dje në një pjesë të qytetit të kontrolluar nga forcat ruse. Prej ditësh situata në qytetin port jugor të Mariupolit mbetet dëshpëruese, ku 100,000 njerëz mbeten të bllokuar pa ushqim, ujë apo energji dhe granatime të ashpra nga forcat ruse, transmeton Portalb.mk.

22:16 – Ukraina dëbon diplomatë bjellorusë

21:44 – Stoltenberg: Lufta në Ukrainë, “kriza më e madhe e sigurisë në gjeneratë”

17:42 – Brenda 15 ditëve do të zgjidhet çështja e luftës në Ukrainë, paralajmëroi Borrel

15:50 – India nuk do ta dënojë agresionin e Rusinë ndaj Ukrainës

15:21 – Kremlini: Johnson është “lideri më aktiv kundër Rusisë”

15:15 – SHBA sanksionoi mbi 400 individë, oligarkë dhe kompani ruse

12:01 – Ukraina: Frika nga lufta botërore

10:03 – Humbjet e Rusisë në luftën në Ukrainë

09:57 – Liderët e NATO-s sot zhvillojnë takim në Bruksel – temë diskutimi siguria e aleancës

09:38 – Stoltenberg: Putin bëri “gabim të madh” me pushtim të Ukrainës

09:36 – Britania do t’ia dërgojë 6.000 raketa ushtrisë ukrainase

09:26 – Rusia do të dëbojë diplomatë amerikanë në shenjë hakmarrjeje

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button