Dita 26: Ukraina e refuzoi ultimatumin e Rusisë për ta dorëzuar qytetin e Mariupolit, bombardime në Kiev

Ukraina e ka refuzuar ultimatumin rus i cili u ofronte civilëve dalje të sigurt nëse autoritetet e dorëzojnë qytetin e Mariupolit. Besohet se rreth 300.000 njerëz janë të bllokuar dhe me pak furnizime. Një këshilltar i Mariupolit ka thënë për transmetuesin britanik, BBC, se premtimet e Rusisë nuk janë të besueshme dhe se ushtarët do të luftojnë deri në luftëtarin e fundit. Moska nuk e ka specifikuar se çfarë do të bëjnë trupat e saj nëse nuk zbatohet kërkesa për dorëzim. Në ndërkohë 4 persona kanë humbur jetën nga granatimet në Kiev, transmeton Portalb.mk.

21:37 – Zyrtari amerikan i mbrojtjes: Pushtimi rus ka ngecur

21:30 – Biden e paralajmëroi sektorin privat për sulme të mundshme kibernetike ruse

20:48 – Rusia me notë proteste ndaj SHBA-së për cilësimin e Putinit si “kriminel lufte”

16:26 – Rusia i shpalli të paligjshme Facebook-un dhe Instagram-in

15:19 – “Panik për sheqer” në dyqanet e Rusisë

14:55 – Largimi i kompanive perëndimore nga Rusia, çfarë nënkupton kjo për punonjësit rusë?

14:11 – Ministrat e BE-së diskutojnë sanksione të reja ndaj Rusisë

13:15 – Katari do ta ndihmojë Gjermaninë të reduktojë varësinë nga gazi rus

13:04 – Borrell: Në Mariupol po ndodhin krime të mëdha lufte

12:52 – Mjekja ukrainase në profilin e Instagramit të David Beckham ka shpërndarë video nga situata në Kharkov (VIDEO)

12:12 – Autoritetet ukrainase: 4 të vdekur nga granatimet në Kiev

12:10 – Gjermania: Rusia qëllimisht po bombardon spitalet dhe infrastrukturën civile

12:05 – Sërish orë policore në Kiev

11:38 – Lituania: BE-ja nuk duhet të lodhet nga sanksionimi i Rusisë

09:34 – Britania: Rusia ende e fokusuar në Kiev

09:18 – Zelensky e konsideron Jerusalemin “vendin e duhur” për bisedime

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button