Liderët e BE-së në Kiev: Ukrainasit kanë mbrojtur ‘vlerat’ e vërteta evropiane

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki, homologu i tij çek Petr Fiala dhe ai i Sllovenisë Janez Jansha, të cilët udhëtuan me tren në Kievin e shkatërruar nga lufta, ishin liderët e parë të huaj që vizituan kryeqytetin e Ukrainës që nga pushtimi i Rusisë muajin e kaluar, shkruan Euractiv, transmeton Portalb.mk.

Siç mësoi Euractiv.cz, tre liderët e BE-së duan të përcjellin detaje të vizitës tek homologët e tyre në samitin e javës së ardhshme në Bruksel. Por vizita ka ngritur gjithashtu pikëpyetje për angazhimin e Evropës dhe disa liderëve të caktuar.

Udhëtimi i tre liderëve të BE-së në Kiev u koordinua me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, por një zyrtar i BE-së tha se ata nuk kishin mandat zyrtar nga BE.

Udhëtimi u dakordua në një samit të liderëve të BE-së në Versajë në Francë javën e kaluar, sipas ndihmësit të kryeministrit polak Michal Dworczyk.

Të pyetur nga gazetarët se pse as Michel dhe as Von der Leyen nuk iu bashkuan delegacionit, zëdhënësit e tyre përkatës nuk deshën të komentojnë.

Megjithatë, pala ukrainase e konsideroi vizitën si “mision europian”.

“Vizita e tre kryeministrave në emër të Këshillit të BE-së do të shkruhet në tekstet shkollore të historisë”, tha kryeministri ukrainas Denis Shmyhal.

“Ne kemi besim të plotë te këta liderë dhe kjo është arsyeja pse folëm për garancitë e sigurisë dhe për të ardhmen tonë në BE”, tha presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy pas takimit.

“Ne u besojmë absolutisht këtyre vendeve dhe liderëve të këtyre vendeve… ne jemi 100% të sigurt se gjithçka që diskutojmë do të arrijë qëllimet e saj për vendin tonë, sigurinë dhe të ardhmen tonë,” shtoi ai.

Vlera ‘reale’ evropiane

“Evropa duhet të kuptojë se nëse humbet Ukrainën, nuk do të jetë më e njëjta – nuk do të jetë më Evropë”, tha kryeministri polak Mateusz Morawiecki në Kiev.

“Unë dua një Evropë të fortë dhe të vendosur”, shtoi ai.

Sipas kryeministrit slloven Janez Jansha, vendi që mbron më shumë vlerat ‘reale’ evropiane është aktualisht Ukraina.

“Për dy vitet e fundit, ne kemi diskutuar vlera të mëdha evropiane, kryesisht një debat teorik”, tha Jansha.

“Pastaj, befas, ne kuptuam se ato vlera themelore evropiane ekzistojnë në të vërtetë. Dhe se janë të kërcënuara. Dhe se evropianët po i mbrojnë ata. Me jetët e tyre. Në Ukrainë”, shtoi ai.

Kështu, BE-ja duhet t’i japë Ukrainës statusin e kandidatit sa më shpejt të jetë e mundur, një lëvizje nga e cila udhëheqësit e BE-së nuk arritën javën e kaluar në Versajë.

“Mesazhi kryesor i kësaj vizite është se ju nuk jeni vetëm”, shtoi kryeministri çek Petr Fiala.

Ish-presidenti polak i lidhur me opozitën, Bronisław Komorowski, vuri në dukje faktin se megjithëse qeveria kishte marrëdhënie të dobëta me Brukselin, Morawiecki dhe Kaczyński shkuan në Kiev si përfaqësues të BE-së.

“Shpresoj se ky është një ndryshim përfundimtar i qasjes nga kryeministri dhe qeveria e PiS ndaj Evropës,” tha ai, citon Interia.

Mungesat e dukshme

Kryeministri sllovak Eduard Heger ishte gjithashtu i ftuar t’i bashkohej udhëtimit, sipas Dennik N. Megjithatë, ai refuzoi të merrte pjesë pasi forcat sllovake të sigurisë i rekomanduan të mos shkonte për “arsye sigurie”.

Partneri mediatik i Euractiv, Telex kontaktoi zyrën e kryeministrit hungarez për të zbuluar pse Viktor Orbán nuk kishte udhëtuar në Kiev me homologët e tij polakë, çekë dhe sllovenë.

Kjo media pyeti gjithashtu nëse Orbán apo ndonjë anëtar tjetër i qeverisë hungareze ishte ftuar në këtë udhëtim dhe nëse do të ishte diplomatikisht e rëndësishme që Orban të përfaqësonte rajonin në këtë takim, duke pasur parasysh faktin se Hungaria kryeson Grupin e Vishegradit 4 deri 2022.

“Kryeministri është në dijeni të vizitës, por nuk do të shkojë në Kiev për momentin”, u përgjigj Bertalan Havasi, shefi për media i kryeministrit.

Misioni paqeruajtës?

Një mision paqeruajtës ndërkombëtar duhet të dërgohet në Ukrainë dhe t’i jepen mjetet për të mbrojtur veten, tha të martën pas takimit me Zelenskyn, lideri i partisë në pushtet të Polonisë, Jarosław Kaczyński, i cili gjithashtu iu bashkua udhëtimit.

“Unë mendoj se është e nevojshme të kemi një mision paqeje – NATO, ndoshta një strukturë më të gjerë ndërkombëtare – por një mision që do të jetë në gjendje të mbrohet, i cili do të veprojë në territorin ukrainas,” u tha Kaczynski gazetarëve.

“Do të jetë një mision që do të përpiqet për paqen, për të dhënë ndihma humanitare, por në të njëjtën kohë do të mbrohet edhe nga forcat përkatëse, forcat e armatosura”, tha ai.

Megjithatë, një mision i tillë ka të ngjarë të kërkojë një zonë ndalim-fluturimi, e cila është përjashtuar vazhdimisht nga partnerët perëndimorë, pasi mund të rrezikojë angazhimin ushtarak me forcat ruse.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button