Dita 20: Ukraina shpreson në hapjen e 9 korridoreve humanitare dhe ndihmë për Mariupolin e rrethuar (FOTO-VIDEO)

Sot shënohet dita e njëzetë e pushtimit rus në Ukrainë. Ukraina shpreson të hapë nëntë korridore të martën për të evakuuar civilët e bllokuar nga forcat ruse dhe do të përpiqet të dërgojë furnizime humanitare në portin e rrethuar të Mariupolit, tha zëvendëskryeministrja Iryna Vereshchuk. Ndërkohë, ka pasur sulme ajrore mbi një ndërtesë banimi në Kiev, ku kanë mbetur të vrarë dy persona, njoftoi Shërbimi i Emergjencës Shtetërore i Ukrainës. Ky shërbim njoftoi gjithashtu se 35 persona të tjerë u shpëtuan. Ndërkaq presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se bisedimet e paqes me Rusinë – tani në rundin e tyre të katërt – do të vazhdojnë të martën në Turqi, transmeton Portalb.mk.

21:50 – Ekonomia e Ukrainës po i mbijeton sulmit; por sa mund të vazhdojë të rezistojë?

21:28 – Kryeministrat e Çekisë, Polonisë dhe Sllovenisë kanë arritur në Kiev

20:38 – Presidenti Biden do të udhëtojë drejt Evropës për të biseduar për Ukrainën

18:17 – Gazetarja që protestoi në televizionin rus u gjobit me para

17:31 – Një kameraman amerikan i “Fox News” është vrarë në Ukrainë

16:54 – Rusia e sanksionoi Bidenin dhe disa zyrtarë amerikanë

16:46- Stoltenberg: Rusia mund të kryejë sulm kimik dhe t’i hedhë fajin dikujt tjetër

16:16- Del para gjykatës gazetarja ruse e cila u raportua si e zhdukur

15:15- OKB: Çdo sekondë gati se një fëmijë bëhet refugjat

14:36- Vazhdojnë bisedimet Ukrainë-Rusi, asgjë konkrete deri tani

14:12- Ukraina: Tre gazetarë të vrarë, dhjetëra të plagosur

14:08- Zelensky: Disa vende të NATO-s janë të hipnotizuara nga Rusia

13:44- Ushtria e Ukrainës: Rusia ka humbur mbi 13.500 ushtarë gjatë luftës

13:27- OKB: Gratë dhe vajzat paguajnë çmimin më të rëndë në të gjitha krizat dhe konfliktet

12:40- IOM: Numri i refugjatëve ukrainas është mbi tre milion

12:33- SIPRI: Bota çarmatoset, Europa armatoset

12:22- Osmani: Edhe tetë qytetarë kërkojnë evakuim nga Ukraina, katër prej tyre janë shtetas tanë

12:28- Gjermania dhe Turqia apelojnë për armëpushim në Ukrainë

12:07- Ukrainë, do të hapen nëntë korridore humanitare për evakuimin e civilëve

12:03- Kievi shpall shtetrrethim 36-orësh

11:50 – Jahti i lidhur me Abramovichin u largua nga Mali i Zi

11:13 – BE miratoi edhe një rund sanksionesh kundër Rusisë

10:19 – Tre kryeministra evropianë do të udhëtojnë drejt Kievit

09:46 – Këshilltari ukrainas: Lufta duhet të përfundojë deri në maj

09:40 – Biden premtoi më shumë armë dhe para për Ukrainën

09:29 – Pankartë në mes të lajmeve në televizionin më të ndjekur rus: “Jo luftës, mos besoni në propagandë, këtu po ju gënjejnë”

Rusia pushtimin në Ukrainë e filloi më 24 shkurt.

This slideshow requires JavaScript.

 • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e njëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dymbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e trembëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katërmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pesëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button