Është vrarë një gazetar amerikan në Ukrainë

Një gazetar amerikan është qëlluar për vdekje dhe një tjetër është plagosur në Irpin, në veri të Kievit, kanë raportuar disa media.

Autoritetet ukrainase kanë thënë se ai është vrarë nga forcat ruse.

Danylo Shapovalov, mjek vullnetar për mbrojtjen territoriale të Ukrainës, ka thënë se njëri nga amerikanët ka vdekur dhe tjetri është trajtuar.

Gazetarët e agjencisë së lajmeve, AFP në Irpin, e kanë parë trupin, i cili është identifikuar si Brent Renaud, fotograf dhe regjisor, i cili ka kontribuar për të përditshmen amerikane, New York Times në të kaluarën.

Gazeta ka thënë se është “thellësisht e mërzitur për lajmin e vdekjes së Brent Renaudit”, duke shtuar se ai nuk ka qenë i angazhuar për këtë medium.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button