Jemen, 22 viktima nga sulmi vdekjeprurës në aeroportin e Adenit derisa mbërrinte qeveria e re (VIDEO)

Të paktën 22 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 50 janë plagosur në një sulm në aeroportin e qytetit jugor të Jemenit, Aden, njoftuan zyrtarët atje. Të paktën një shpërthim ndodhi menjëherë pasi një aeroplan që mbante qeverinë e sapo formuar të vendit të shkatërruar nga lufta mbërriti nga Arabia Saudite fqinje, njofton Portalb.mk.

Punëtorët e ndihmës dhe zyrtarët ishin midis viktimave. Por kryeministri tha se ai dhe kabineti i tij ishin “mirë”, shkruan BBC.

Ministri i informacionit akuzoi rebelët Houthi për një “akt terrorist frikacak”.

Pamjet e videove të incidentit të së mërkurës tregojnë se kishte një shpërthim të madh ndërsa pasagjerët filluan të largoheshin nga aeroplani që kishte dërguar kabinetin e ri për në Aden.

Një turmë që ishte rreshtuar për të mirëpritur ministrat iku ndërsa tymi i dendur dilte nga terminali i aeroportit.

Jemeni është shkatërruar nga një konflikt që u përshkallëzua në vitin 2015, kur një koalicion i udhëhequr shtetet Arabe filloi një operacion ushtarak për të mposhtur Huthitë dhe për të rivendosur sundimin e Presidentit Abdrabbuh Mansour Hadi.

Luftimet thuhet se kanë lënë të vdekur më shumë se 110,000 njerëz; shkaktoi katastrofën më të rëndë humanitare në botë, me miliona në prag të urisë; dhe u largua nga vendi edhe më i prekshëm për shkak të pandemisë Covid-19.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button