Gjashtëdhjetë raste të Ebolës në Kongo, funeralet përhapin druarjen për transmetim të infeksionit

Në Republikën Demokratike të Kongos janë regjistruar tashmë 60 raste të Ebolës, ndërsa funeralet janë shqetësim i veçantë për përhapjen e sëmundjes, njoftoi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Drejtori ekzekutiv i OBSH-së për programe emergjente, Majkëll Rajan deklaroi se tre raste të tjera janël zbuluar gjatë fundjavës, duke sjellë në gjithsej 56 raste të konfirmuara dhe katër raste të mundshme në vatrën e infektimit, që shpërtheu muajin e kaluar në provincën Ekuator, transmetuan mediat britanike, përcjell Mia.

“Sëmundja është aktive dhe nuk është nën kontroll”, tha Rajan në konferencën virtuele në selinë e OBSH-së në Gjenevë, duke shtuar se zakonet e varrimit të këtij vendi ishin shqetësim i veçantë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button