RMV, dy viktima të reja nga KOVID-19, edhe 21 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e kaluara kanë ndërruar jetë 2 persona nga virusi korona, 21 të tjerë janë infektuar, ndërkaq 38 janë shëruar. Me këtë numri i përgjithshëm i të vdekurve është 73, të infektuarve 1.442, shëruarve 627, ndërkaq rasteve aktive 742, njofton Portalb.mk.

“Në Klinikën Infektive të Shkupit ka ndërruar jetë një pacient nga Shkupi në moshë 50-vjeçare, i cili është hospitalizuar më 6 prill, ndërkaq 17 ditë pacienti ka qenë në ventilim mekanik. Në Klinikën e Onkologjisë ka ndërruar jetë një pacient 51-vjeçar nga Prilepi”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Në 24 orët e kaluara janë bërë 279 testime, ndërkaq janë regjistruar 21 raste të reja të KOVID-19 edhe atë në: Shkup -7, Kumanovë 6, Prilep – 4, Tetovë – 1, Pehçevë – 1, Dellçevë – 1 dhe Strugë – 1.

Shpërndarja e fundit sipas qyteteve është si vijon:

 • Shkup- 493,
 • Kumanovë – 384,
 • Dibër – 51,
 • Shtip-34,
 • Prilep – 147,
 • Tetovë – 76,
 • Strugë – 66,
 • Veles – 69,
 • Manastir – 19,
 • Ohër – 15,
 • Kavadar – 5 ,
 • Gostivar – 17,
 • Gjevgjeli – 4,
 • Strumicë – 2,
 • Kriva Pallankë – 5,
 • Radovish – 4,
 • Krushevë – 3,
 • Koçan – 28,
 • Probishtip – 2,
 • Kërçovë – 2,
 • Negotinë – 7,
 • Demir Hisar – 1,
 • Makedonski Brod – 2,
 • Pehçevë – 2,
 • Vallandovë – 1,
 • Vinicë – 2,
 • Dellçevë – 1.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button