Njihuni me 7 teknika natyrale të lehtësimit të dhimbjes që janë përdorur mijëra vite më parë

Në epokën tonë moderne ne kemi prirjen të pijmë një pilulë kur kemi dhimbje. Por mijëra vjet më parë njerëzit lehtësonin dhimbjen me teknika natyrore që nuk kanë asnjë efekt anësor, transmeton OraNews.

Duhet të provoni këto 7 teknikat e mëposhtme të lehtësimit të dhimbjes para se të drejtoheni në mjekime, sepse ato funksionojnë shumë mirë.

1. Akupunkturë

Akupunktura është paraqitur në mjekësinë tradicionale kineze për 2,000 vjet dhe tani praktikohet në të gjithë botën. Procesi përfshin futjen e gjilpërave shumë të hollë në pjesë specifike të trupit. Shpjegimi gjithëpërfshirës se pse lehtëson dhimbjen është se ekuilibron chi-në tuaj. Mjekët perëndimorë besojnë se akupunktura funksionon sepse stimulon nervat, muskujt dhe indin lidhës. Të paktën ata pajtohen që funksionon!

Nëse jeni të interesuar të provoni akupunkturë për dhimbje të bezdisshme, sigurohuni që të zgjidhni një praktikues me përvojë. Dije që ligji kërkon që gjilpëra të reja përdoren me çdo pacient. Në pjesën më të madhe, efektet anësore të akupunkturës janë minimale, por është e mundur që të përjetoni pak dhimbje ose fryrje të lehta në disa pika futjeje. Gratë shtatzëna dhe njerëzit me një sëmundje të gjakderdhjes nuk duhet të marrin akupunkturë.

2. Kripë Epsom

Nëse dhimbja juaj është rezultat i një tendosje muskulore, artriti, gunga dhe bruizime ose një gërvishtje të lëkurës, kripa Epsom mund të jetë miku juaj më i mirë. Koha për t’u zhytur në një banjë të ngrohtë! Epsom lehtëson dhimbjen dhe përmirëson mirëqenien mendore. Përfitimet e mendjemprehtësisë dhe meditimit  vijnë lehtësisht gjatë një banjo me ujë të ngrohtë dhe me kripë Epsome.

Nga ana shkencore, kripa Epsom punon për të lehtësuar dhimbjen sepse kthehet në magnez dhe sulfat kur tretet. Magnezi dihet se luan një rol në mënyrën se si sinjalet e dhimbjes udhëtojnë nga truri juaj në të gjithë trupin tuaj. Rregullon në mënyrë plotësuese kontraktimet e muskujve dhe lehtëson simptomat e depresionit.

3. Masazh

Ndonjëherë dhimbja rezulton nga muskujt e tensionuar edhe pjesët e tjera të trupit tuaj. Inflamacioni kronik gjithashtu mund të mbetet rreth nyjeve të ngurta dhe vendit të dëmtimeve; kjo zvogëlon rrjedhën e gjakut dhe shkakton dhimbje. Masazhi mund të lirojë muskujt e tensionuar, të relaksojë nyjet e ngurta dhe të rrisë rrjedhën e gjakut.

Për këtë arsye, masazhet rekomandohen gjithnjë e më shumë nga mjekët si një plotësues i ilaçeve. Jo vetëm që masazhi mund të përmirësojë simptomat fizike që shkaktojnë siklet, por është gjithashtu e dobishme për menaxhimin e ankthit dhe depresionit. Disa njerëz madje raportojnë një frekuencë të zvogëluar të dhimbjes së kokës nga migrena kur marrin masazhe të rregullta. Sigurohuni që të zgjidhni një terapist masazhesh me të cilin ndiheni rehat.

4. Karafili

Karafil është një barishte e ëmbël dhe pikante që mund të përdoret për të lehtësuar shumë lloje dhimbjesh. Në fakt, përbërësi aktiv në karafil, i quajtur eugenol, përdoret në shumë ointments OTC të shitura për lehtësimin e dhimbjes. Vaj karafil është një ilaç efektiv aktual për dhimbjen e shkaktuar nga dhimbja e kokës, inflamacioni dhe dhimbje e dhëmbit. Karafili mund të gjendet edhe si pluhur edhe si dhe në vaj.

Kujdes,  vaji karafil mund të dëmtojë lëkurën tuaj nëse e përdorni për ditë të tëra. Gjithashtu nuk rekomandohet për njerëzit që marrin hollues të gjakut. Por për dhimbje koke ose muskuj të lënduar, karafili është një qetësues natyral i shkëlqyeshëm.

5. Kremi i rrënjëve comfrey 

Një tjetër trajtim natyral që mund të provoni është kremi i rrënjëve comfrey. Një studim i kohëve të fundit, tek njerëzit me dhimbje në shpinë tregon se mund të zvogëlojë ndjeshëm vuajtjet kur aplikohet. Pothuajse 95% e pjesëmarrësve raportuan se ndjeheshin më mirë pas përdorimit të tij.

Supozimi më i mirë i shkencës se pse comfrey punon për të lehtësuar dhimbjen është përmbajtja e alantoinës dhe acidit rosmarinik. Studiuesit kanë përcaktuar që acidi rosmarinik zvogëlon inflamacionin dhe qetëson dhimbjen, por alantoinat mund të ndihmojnë duke shpejtuar rritjen e qelizave të reja të lëkurës. Comfrey do të përdoret vetëm nga jashtë; ekziston një shqetësim se mund të jetë kancerogjene kur hahet, por duhen më shumë studime për ta vërtetuar.

6. Nxehtësia dhe akulli

Përdorimi i nxehtësisë dhe akullit për të qetësuar dhimbjen është një teknikë e vjetër, e cila përdoret akoma sepse funksionon. Kalimi nëpër procesin e ngrohjes dhe akullit të alternuar është një hap i parë i rëndësishëm për trajtimin e dhimbjes. Por për të marrë rezultatet më të mira, duhet të vëzhgoni rendin e saktë të aplikimit.

Është e rëndësishme të filloni me akull të aplikuar në vendin e dhimbjes tuaj, me një peshqir ose leckë për të parandaluar djegien e akullit. Ftohja zvogëlon inflamacionin dhe dhimbjet. Mbajeni akullin deri në 30 minuta dhe më pas lëreni që lëkura juaj të kthehet në temperaturë normale. Pastaj, vendosni nxehtësinë me një jastëk ngrohjeje. Nxehtësia do të relaksojë çdo muskul që ka kontraktuar rreth vendit të lënduar dhe lehtëson ngurtësinë.

7. Lëvorja e shelgut

Nëse dëshironi diçka më të fortë për të lehtësuar dhimbjen tuaj, provoni lëvoren e shelgit. Ajo përmban një përbërës të quajtur salicin i cili është i lidhur ngushtë me acidin acetilsalicilik, të cilin ju ndoshta e njihni si aspirinë. Shumë kohë para se aspirina të projektohej dhe prodhohej në një laborator, njerëzit përtypnin lëvoren e shelgut për të menaxhuar dhimbjen, ethet dhe inflamacionin. Sot, ju mund të gjeni lëvore shelgun e tharë për të pirë një çaj qetësues.

Edhe pse lëvorja e shelgut është e natyrshme, ajo mund të shkaktojë të njëjtat efekte anësore si aspirina. Nëse e përdorni atë çdo ditë, mund të krijoni një çrregullim të gjakderdhjes, të ngadalësoni funksionimin e veshkave ose të merrni një stomak të mërzitur. Levorja e shelgut nuk është e sigurt për fëmijët sepse është e vështirë të arrihet doza e duhur për ta. Shmangni lëvoren e shelgut nëse merrni warfarin ose një ilaç tjetër antikoagulant.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button