Cipras: termi maqedonas nuk i referohet Maqedonisë greke

“Kjo Marrëveshje duhet të mos e nënvlerësojë të drejtën për përcaktim, atë nuk mund ta bëjmë. Nuk mund t’ua ndalojmë ta bëjnë atë, të vetëpërcaktohen si maqedonas”, kështu ka bërë ditur kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras duke sqaruar për Marrëveshjen e emrit Maqedoni – Greqi, njofton Portalb.mk.

Siç njofton raportuesja e MIA-s nga Athina, kryeministri i Greqisë, Cipras ka shprehur se opozitat e të dyja shteteve kanë pozita të ngjashme, aq sa edhe deklaratat i kanë pasur të njëjta.

Cipras ka njoftuar gjithashtu se Panos Kamenos i ka bërë të ditur se nuk e ndryshon qëndrimin, dhe se nuk do ta votojë Marrëveshjen.

Non Pejper: Thelbi i Marrëveshjes për zgjidhjen e çështjes së emrit Maqedoni – Greqi

Arritja e Marrëveshjes, me lëndë piroteknike u protestua në Shkup (VIDEO)

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button