Rexhepi: Vrasja në Mitrovicë tensionon gjendjen në veri

Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Bajram Rexhepi, ka deklaruar se sulmi me eksploziv ndaj familjes shqiptare në lagjen e “Tre Rrokaqiejve” në Mitrovicë, mund ta tensionojë gjendjen në veri të Mitrovicës.

Ministri Rexhepi ka për Kosovapress se Njësia Specialiste dhe hetuesia është duke bërë hetimet lidhur me këtë sulm dhe se deri tash nuk ka të arrestuar.

Megjithatë, sipas tij nuk anashkalohen edhe motivet etnike të jenë qellim i sulmit.

Sulmin në Mitrovicë e kanë dënuar të gjitha subjektet partiake në Kosovë. Në një komunikatë të Qeverisë, thuhet se “Kryeministri ka kërkuar nga Ministria e Punëve të Brendshme, Drejtoria e Policisë së Kosovës dhe nga organet e ndjekjes, që të bëjnë çmos që aktorët e këtij akti terrorist të kapen dhe të marrin dënimet e merituara nga ana drejtësisë.

Marrë nga: telegrafi

Lajme të ngjashme

Back to top button