Site icon PORTALB

Bayerni dhe Atletico kryejnë detyrën me sukses

Futbollistët madrilenë festojnë fitoren

Bayern Munchen është kualifikuar për në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, pasi që me rezultat të përgjithshëm prej 3:1, mposhti Arsenalin e Arsene Wenger. Ndeshja e parë në “Emirates Stadium” kishte përfunduar 0:2 në të mirë të bavarezëve, ndërsa ndeshja e dytë në Alianz Arena u mbyll sot me rezultat të barabartë 1:1.

Bayern shënoi sërish e para, kur Schweinsteiger në minutën e 55′ të takimit shënoi për 1:0, megjithatë pas vetëm tre minuave, shifrat i barazoi Podolski. Arsenal u përpoq deri në fund të shënoj, megjithatë skuadra e Guardiolas kishte epërsinë e përgjithshme dhe arriti të qarkullojë topin mirë deri në vërshëllimën e fundit të arbitrit.

Edhe Atletiko Madridi ka kaluar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve pasi mposhti skuadrën italiane Milan me rezultat 4:1. Ndeshja e parë në San Siro i pati takuar spanjollëve me rezultat 0:1. Skuadra e Simeones ia doli që në fillim të ndeshjes ta gjej golin. Super sulmuesi Diego Costa që në minuten e 3′ shënoi për vendasit. Leite Kaka rikthej shpresën tek rosonerët kur barazoi rezultain në minuten e 27′.

Në fund të pjesës së parë, saktësisht në minuten e 40′ Arda Turan ritkhej epërsinë për vendasit. Me këtë rezultat u mbyll pjesa e parë. Edhe pjesa e dytë foli për vendasit. Garcia në minuten e 71′ shënoi për 3:1.

Ndërsa në minuten e 85′, Diego Costa shënon edhe golin e dytë të tij në këtë ndeshje dhe të katërtin për Atletikon.