Site icon PORTALB

Bayerni dhe Shaqiri shkatërrojnë Wolfsburgun

Shaqa shënon

Bayern Munich nuk ka të ndalur as pas xhiros së 24 të Bundesligas gjermane, ku sulmuesi shqiptar Xherdan Shaqiri arriti të realizoj golin e barazimit për bavarezët.

‘Rekordmesiter’ kanë shënuar fitore si mysafirë në stadiumin “Volkswagen Arena” ndaj Wolfsburgut me rezultat prej 6:1.

Në fakt, vendasit kaluan në epërsi të parët në saje të golit të qendër-mbrojtësit brazilian Naldo, i cili realizoi në minutën e 17 të takimit.

Por, si duket për mysafirët ky ishte një nxitje më tepër, pasi që ata arritën të përmbysin rezultatin duke shënuar gjashtë gola në vazhdim.

Fillimisht dukej se Thomas Muller shënoi golin e barazimit, megjithatë reprizat treguan se sulmuesi shqiptar Xherdan Shaqiri shënoi i pari në minutën e 26 të takimit.

Ndërsa tre gola të tjerë u realizuan nga ana e mesfushorit gjerman Thomas Muller (63’, 78’), sulmuesit kroat Mario Manxhukiq (66’, 80’) si dhe mesfushorit francez, Franck Riberys (71).

Pas kësaj fitoreje, Bayerni mbetet në pozitën e parë të renditjes tabelore të ligës elitare gjermane me 68 pikë, ndërsa Wolsburg mbetet në vendin e pestë me vetëm 39 pikë.