Irak: Dhjetra të vrarë nga një sulm vetëvrasës

Një sulmues vetëvrasës ka shpërthyer eksplozivët e tij në Bagdad të Irakut, ku ishin mbledhur myslimanët shiitë. Nga ky sulm janë vrarë të paktën 31 persona dhe plagosur rreth 30 të tjerë.

Policia ka thënë se shpërthimi i sotëm ka ndodhur në një tendë ku myslimanët shiitë po kryenin ritualet e Ashures. Shiitët kanë përkujtuar vrasjen e nipit të Profetit Muhamet, Husseinit.

Tenda ku ndodhi shpërthimi ishte e vendosur në një treg në qarkun verior al-Shaab. /REL

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button