Sulmi në Munih: 5 vjet më parë në të njëtën datë Breivik masakroi 77 persona në Norvegji

Sulmet në qendrën tregtare në Munih të Gjermanisë vijnë 5 vite më vonë në të njëjtën datë kur Anders Breivik la të vrarë 77 persona në Norvegji.

Me datë 22 korrik të 2011-ës, Anders Breivik shpërtheu një veturë bombë në Oslo duke lënë të vdekur tetë persona në ishullin Utoya dhe më pas pushkatoi 69 të tjerë për vdekje, shumica e të cilëve ishin të rinj.

Anders-Breivik-3Anders-Breivik-2

Crown Prince Haakon of Norway and Prime Minister Erna Solberg, right, lay wreaths during a ceremony on Utoya Island, Norway, Friday July 22, 2016. Norway is paying homage to the 77 people killed in a bombing and shooting rampage five years ago, with church services and events to mark one of the darkest days in the Scandinavian country's history. (Jon Olav Nesvold/NTB Scanpix via AP)

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button