Kampionati Europian në futboll në Francë starton më 10 qershor me ndeshjen Francë-Rumuni.
Pas pesë cikleve të Kampionatit europian me nga 16 përfaqsuese, sivjet në Francë për titullin e kampionit europian do të garojnë 24 përfaqsuese. Ky kampionat fillon me ndeshjen e përfaqsueses vendase-Francës, kundër Rumunisë në stadiumin “Stade de France”.
Përfaqsueset e këtij kampionati janë shpërndarë në 6 grupe, ndërsa tifozeria e çdo përfaqsuese është “përkujdesur që të sigurojë bileta të cilat kushtojnë prej 25-145 euro.
Përfaqsuesjakombëtare Shqiptare ndeshjen e parë në kuadër të grupit A e zhvillon më 11 qershor në ora 15:00 në Lens, kundër përfaqsueses së Zvicrës.
Orari i ndeshjeve:
Në grupe:
Xhiro 1.
- qershor, 21:00 në Saint-Denis: Francë – Rumuni (grupi A)
- qershor, 15:00 në Lens: Shqipëri – Zvicër (grupi A)
11. qershor, 18:00 në Bordeau: Vels – Slovaki (grupi B)
11. qershor, 21:00 në Marseille: Angli – Rusi (grupi B) - qershor, 15:00 në Paris: Turqi – Kroaci (grupi D)
12. qershor,18:00 në Nicë: Poloni – Irëlandë e Veriut (grupi C)
12. qershor, 21:00 në Lille: Gjermani – Ukrainë (grupi C) - qershor, 15:00 në Toulouse: Spanjë – Çeki (grupi D)
13. qershor, 18:00 në Saint-Denis: Irëlandë – Suedi (grupi E)
13. qershor, 21:00 në Lyon: Belgjikë – Itali (grupi E) - qershor, 18:00 në Bordeau: Austri – Hungari (grupi F)
14. qershor, 21:00 në Saint-Etienne: Portugali – Islandë (grupi F)
Xhiro 2
- qershor, 15:00 në Lille: Rusi – Slovaki (grupi B)
15. qershor, 18:00 në Paris: Rumuni – Zvicër (grupi A)
15. qershor, 21:00 në Marseille: Francë – Shqipëri (grupi A) - qershor, 15:00 në Lens: Angli – Vels (grupi B)
16. qershor, 18:00 në Lyon: Ukrainë – Irëlanda Veriore (grupi C)
16. qershor, 21:00 u Saint-Denis: Gjermani – Poloni (grupi C) - qershor, 15:00 në Toulouse: Itali – Suedi (grupi E)
17. qershor, 18:00 në Saint-Etienne: Çeki – Kroaci (grupi D)
17. qershor, 21:00 në Nicë: Spanjë – Turqi (grupi D) - qershor, 15:00 në Bordeau: Belgjikë – Irëlandë (grupi E)
18. qershor, 18:00 në Marseille: Islanda – Hungaria (grupi F)
18. qershor, 21:00 në Paris: Portugali- Austri (grupi F)
Xhiro 3.
- qershor, 21:00 në Lille: Zvicër – Francë (grupi A)
19. qershor, 21:00 në Lyon: Rumuni – Shqipëri (grupi A) - qershor, 21:00 në Saint-Etienne: Slovaki – Angli (grupi B)
20. qershor, 21:00 në Toulouse: Rusi – Vels (grupi B) - qershor, 18:00 në Paris: Irëlanda e Veriut – Gjermani (grupi C)
21. qershor, 18:00 në Marseille: Ukrainë – Poloni (grupi C)
21. qershor, 21:00 në Bordeau: Kroaci – Spanjë (grupi D)
21. qershor, 21:00 në Lens: Çeki – Turqi (grupi D) - qershor, 18:00 në Lyon: Hungari – Portugali (grupi F)
22. qershor, 18:00 në Saint-Denis: Islanda – Austria (grupi F)
22. qershor, 21:00 në Nicë: Suedi – Belgjikë (grupi E)
22. qershor, 21:00 në Lille: Itali – Irëlandë (grupi E)
1/8 e finalës
- qershor, 15:00 në Saint-Etienne
25. qershor, 18:00 në Paris
25. qershor, 21:00 në Lens - qershor, 15:00 në Lyon
26. qershor, 18:00 në Lille
26. qershor, 21:00 në Toulouse - qershor, 18:00 në Saint-Denis
27. qershor, 21:00 në Nicë
Çerekfinale
- qershor, 21:00 në Marseille
1. korrik, 21:00 në Lille
2. korrik, 21:00 në Bordeau
3. korrik, 21:00 në Saint-Denis
Gjysëmfinale
- korrik, 21:00 në Lyon
7. korrik, 21:00 në Marseille
FINALE
- korrik, 21:00 në Saint-Denis
Më poshtë mund t’i shihni stadiumet se ku do të zhvillohen ndeshjet:
Saint-Denis, “Stade de France” (80,000 ulëse)
Marseille, “Stade Velodrome” (67,000 ulëse)
Lyon, “Stade de Lyon” (59,000 ulëse)
Lille, “Stade Pierre Mauroy” (50,000 ulëse)
Paris, “Parc des Princes” (45,000 ulëse)
Bordeaux, “Stade de Bordeaux” (42,000 ulëse)
Saint-Etienne, “Stade Geoffroy-Guichard” (42,000 ulëse)
Nice, “Stade de Nice – Allianz Riviera” (35,000 ulëse)
Lens, “Stade Bollaert-Delelis” (35,000 ulëse)
Toulouse, “Stadium de Toulouse” (33,000 ulëse)