Metodat natyrale për të zhdukur shenjat e akneve

Këto trajtime janë të sigurta dhe të lehta për t’i përdorur.

Vaji i kokosit

Vaji i kokosit është përbërësi më i mirë për lëkurën e thatë, dhe ka shumë veti shëruese për lëkurën. Trajtojeni lëkurën me vaj kokosi.

Lëngu i patateve

Patatet janë të pasura me vitamina dhe minerale të cilat e ndihmojnë lëkurën të shërohet. Nëse doni t’i hiqni qafe shenjat që lënë aknet, provojeni lëngun e patates.

Mjalti

Mjalti mund t’ju ndihmojë t’i hiqni shenjat, dhe sigurisht mjalti i papërpunuar është i duhuri.

Aloe Vera

Aloe vera është burim vitaminash që ndihmon me zhdukjen e shenjave të akneve. Xheli i aloe vera duhet ta lini në fytyrë për 30 minuta.

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës është një dezinfektant natyral, që ndihmon në balancimin e pH-së në trupin tuaj. Është antibakterial dhe antiseptik dhe është një mënyrë shumë efektive për t’i trajtuar aknet.

Lëngu i limonit

Përzieni lëngun e limonit me ujë dhe më pas bëjini shenjat e akneve me këtë lëng. Lëreni lëngun të qëndrojë ashtu për 20 minuta në fytyrën tuaj.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button