Regjimi i Asad sulmon përsëri me bomba fuçi, 11 të vrarë

Të paktën 11 persona u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën në sulmet ajrore të sotme në Halep, ku ushtria e regjimit sirian ka kryer një sulm shkatërrues me bomba fuçi, raporton Anadolu Agency (AA).

Zyrtarët e mbrojtjes civile në Halep thanë se ishin helikopterë të ushtrisë siriane besnikë të regjimit të presidentit Bashar al-Asad ato që kryer këtë sulm ajror me bomba fuçi pranë në fshatin e Ansar halepskom dhe se në këtë sulm 5 persona kanë mbetur të vrarë dhe 10 të tjerë janë plagosur.

Pas sulmit një zjarr i fuqishëm është përhapur në objektet e tjera per rreth thonë dëshmitarët dhe theksojnë se vedi është një pjesë e populluar e Halepit që kontrollojnë opozitarët.

Paralelisht me këtë, një forcë ajrore e regjimit të Assad kishte kryer një sulm të ngjashëm në fshatin shear në Halep. Nga ky sulm janë vrarë të paktën gjashtë persona dhe janë plagosur 10 të tjerë.

Në vendin e ngjarjes arritën menjëherë anëtarët e Mbrojtjes Civile të cilët kanë trasportuar të plagosurit drejt spitalit më të afërt.

Lajme të ngjashme

Back to top button